Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Facultatea de drept
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Facultatea de drept

Buna ziua, sunt un proaspat absolvent de liceu, cu vise destul de indraznete.As dori sa cer o parere celor avizati. Sa aleg o facultate de drept particulara? Am vreo sansa cu ea sa fiu luat in seama la o potentiala angajare?Sa patrund in avocatura?. Mentionez ca nu am pile si nici bani foarte multi de aceea as alege sa fac o particulara poate reusesc sa-mi gasesc un job pe perioada asta a facultatii.Vre-un sfat? Ce ati face in locul meu? Multumesc anticipat :((#-o
Nu conteaza prea mult daca facultatea pe care vreti sa o urmezi este de stat sau particulara, daca asta te intereseaza.
Daca vrei sa inveti, o poti face oricunde. Intai trebuie sa fii sigur de domeniul in care vrei sa lucrezi dupa terminarea facultatii. Vrei sa fii avocat? Ok. gandeste-te doar, ca dupa terminarea facultatii mai ai inca de invatat: examen de admitere in barou, 2 ani de stagiatura, examen de sfarsit de stagiatura. Si, in continuare, inveti toata viata. Trebuie sa fii mereu pus la punct cu legislatia, care apare si se schimba continuu.
Cred ca aceste aspecte conteaza, nu faptul ca ai sau nu pile. Daca inveti nu iti trebuie pile. Pilele sunt ...pentru ceilalti.
Ca va trebui pe perioada stagiaturii sa gasesti un avocat care sa-ti fie maestru, sa te ia sub " aripa " lui ocrotitoare ca stagiar, asta e o alta probleme. Depinde din ce zona esti si unde vei profesa in continuare. Sunt zone si zone, avocati si avocati. Sigur vei gasi, la terminarea fcaultatii un avocat langa care sa iti faci stagiul.
Vrei sa lucrezi in timpul facultatii...cred ca aici este o problema: cand te angajezi undeva, nu te astepta ca angajatorul sa aiba prea multa intelegere fata de faptul ca tu esti student. Poate vei gasi si un asemenea om. Dar, de obicei, angajatorul vrea sa muncesti. Iar facultatea de drept nu se face la ID.
Trebuie sa fii zilnic prezent si tot timpul. Probabil ca unii cred ca pot invata si singuri. Ca daca citesc o lege, gata, sunt juristi. Am avea asa...22 milioane de juristi. Nu este deloc asa.
Este mare nevoie de explicatiile pe care profesorii le dau. Facultatea de drept nu este o facultate pe care sa o faci, doar pentru a avea studii superioare si sa "dea bine" in CV.
Fii atent cate persoane care apar la TV si prin anumite ziare, sunt absolventi de "Drept". Mult prea multi, adica mult prea...multe.
Uneori, auzind cine mai are studii juridice...parca mi-e jena ca am absolvit aceasta facultate. Apoi imi spun ca nu e totul sa urmezi cursurile unei facultati. Mai greu este sa si practici in acest domeniu. Si aici nu suntem foarte multi.
Gruparea avocatilor este uneori nefericit aleasa. Sunt zone in tara cu foarte putini avocati, si altele cu foarte multi.
Multe persoane urmeaza cursurile acestei facultati si cand termina si se lamuresc cat mai au de invatat, renunta si se "apuca" de altceva. Alta facultate su un job.
Ca o concluzie: daca iti doresti o cariera in domeniul juridic, mergi pe aceasta cale! Vei avea multe satisfactii, dar si deceptii, ca in orice domeniu.
Ca in acea reclama: "faci ce vrei, dar stii ce faci".
Nu mi-am dorit sa te conving sa urmezi sau nu cursurile unei facultati de drept. Doar sa iti arat ce ai de facut dupa...
eu pot sa-ti spun din proprie experienta...ca am facut o mare greseala, am urmat o facultate particulara ,insa nu consider ca asta a fost greseala, ci faptul ca nu am invatat pe perioada facultatii...aveam un loc de munca destul de bun(mi se parea mie atunci), care ma fascina si aveam impresia ca o sa ies la pensie de acolo, insa atunci cand am terminat facultatea mi-am dat seama ca nu sunt altceva decat una dintre pitipoancele de pe la tv care se lauda ca au terminat dreptul, asa ca mi-am dat demisia si incerc marea cu degetul, vreau sa invat singura, este foarte greu, totusi imi place sa cred ca nu imposibil. E adevarat ca imi doresc sa promovez examenul de admitere in avocatura, insa cel mai mult imi doresc sa nu-mi mai fie rusine sa spun ca am terminat dreptul!
Nu ma consider in masura sa dau sfaturi, insa te-as ruga, spre binele tau, sa nu repeti greseala facuta de mine!
P.S. d-na Aurora, desi ma regasesc in ceea ce spuneti(iar asta nu-mi face cinste deloc#-o ) pot spune ca sunt perfect de acord cu dumneavoastra in privinta absolventilor pe banda rulanta a facultatii de drept!

E irelevant daca te duci la particulara sau la stat, sunt facultati de stat mai bune decat cele particulare si facultati particulare mai bune decat cele de stat, totusi nu alege o facultate particulara dintre cele de genul "Spiru Haret-Bucuresti".
Daca vrei sa faci dreptul, nu iti pune problema daca poti lucra pt ca iti spun din start, nu poti lucra si sa te tii si de drept , asadar daca vrei sa alegi o facultate particulara proasta doar ca sa lucrezi degeaba o faci. Dreptul nu e pt oricine deoarece necesita foarte multa munca si ambitie, dar e o facultate frumoasa pt cei pasionati. Daca ar fi sa aleg, as mai face aceasta facultate inca de 10 ori fara niciun regret.
Nu ai nevoie de pile daca te tii de treaba, deoarece in profesie reusesti datorita bagajului de cunostinte, cum a spus si doamna avocat mai sus, pilele sunt pt... altcineva. Spre exemplu la mine la facultate profesorii "recruteaza" cativa studenti care ies in evidenta inca din anul 3 si le asigura practica la cabinetul lor si stagiatura pe viitor, totul e sa inveti si sa te remarci prin cunostinte. Cat despre bani, trebuie sa ai strictul necesar cat sa iti platesti facultatea si cartile.
Ca sfat, iti spun sa nu incerci sa mergi in paralel cu dreptul si cu jobul, iti alegi una din doua deoarece nu poti reusi in acest fel, decizia iti apartine.
Dreptul= timp, ambitie, munca, inteligenta, rabdare, respect!
AURORA CIOROBEA a scris:

Nu conteaza prea mult daca facultatea pe care vreti sa o urmezi este de stat sau particulara, daca asta te intereseaza.
Daca vrei sa inveti, o poti face oricunde. Intai trebuie sa fii sigur de domeniul in care vrei sa lucrezi dupa terminarea facultatii. Vrei sa fii avocat? Ok. gandeste-te doar, ca dupa terminarea facultatii mai ai inca de invatat: examen de admitere in barou, 2 ani de stagiatura, examen de sfarsit de stagiatura. Si, in continuare, inveti toata viata. Trebuie sa fii mereu pus la punct cu legislatia, care apare si se schimba continuu.
Cred ca aceste aspecte conteaza, nu faptul ca ai sau nu pile. Daca inveti nu iti trebuie pile. Pilele sunt ...pentru ceilalti.
Ca va trebui pe perioada stagiaturii sa gasesti un avocat care sa-ti fie maestru, sa te ia sub " aripa " lui ocrotitoare ca stagiar, asta e o alta probleme. Depinde din ce zona esti si unde vei profesa in continuare. Sunt zone si zone, avocati si avocati. Sigur vei gasi, la terminarea fcaultatii un avocat langa care sa iti faci stagiul.
Vrei sa lucrezi in timpul facultatii...cred ca aici este o problema: cand te angajezi undeva, nu te astepta ca angajatorul sa aiba prea multa intelegere fata de faptul ca tu esti student. Poate vei gasi si un asemenea om. Dar, de obicei, angajatorul vrea sa muncesti. Iar facultatea de drept nu se face la ID.
Trebuie sa fii zilnic prezent si tot timpul. Probabil ca unii cred ca pot invata si singuri. Ca daca citesc o lege, gata, sunt juristi. Am avea asa...22 milioane de juristi. Nu este deloc asa.
Este mare nevoie de explicatiile pe care profesorii le dau. Facultatea de drept nu este o facultate pe care sa o faci, doar pentru a avea studii superioare si sa "dea bine" in CV.
Fii atent cate persoane care apar la TV si prin anumite ziare, sunt absolventi de "Drept". Mult prea multi, adica mult prea...multe.
Uneori, auzind cine mai are studii juridice...parca mi-e jena ca am absolvit aceasta facultate. Apoi imi spun ca nu e totul sa urmezi cursurile unei facultati. Mai greu este sa si practici in acest domeniu. Si aici nu suntem foarte multi.
Gruparea avocatilor este uneori nefericit aleasa. Sunt zone in tara cu foarte putini avocati, si altele cu foarte multi.
Multe persoane urmeaza cursurile acestei facultati si cand termina si se lamuresc cat mai au de invatat, renunta si se "apuca" de altceva. Alta facultate su un job.
Ca o concluzie: daca iti doresti o cariera in domeniul juridic, mergi pe aceasta cale! Vei avea multe satisfactii, dar si deceptii, ca in orice domeniu.
Ca in acea reclama: "faci ce vrei, dar stii ce faci".
Nu mi-am dorit sa te conving sa urmezi sau nu cursurile unei facultati de drept. Doar sa iti arat ce ai de facut dupa...

si eu am terminat facultatea la fr si sunt avocat definitiv! nu conteaza cum o termini si unde.SA INVETI ACASA E CEL MAI IMPORTANT LUCRU PENTRU CA LA FACULTATE NU AI CUM SA PARCURGI TOATA MATERIA!
avocat33 a scris:

AURORA CIOROBEA a scris:

Nu conteaza prea mult daca facultatea pe care vreti sa o urmezi este de stat sau particulara, daca asta te intereseaza.
Daca vrei sa inveti, o poti face oricunde. Intai trebuie sa fii sigur de domeniul in care vrei sa lucrezi dupa terminarea facultatii. Vrei sa fii avocat? Ok. gandeste-te doar, ca dupa terminarea facultatii mai ai inca de invatat: examen de admitere in barou, 2 ani de stagiatura, examen de sfarsit de stagiatura. Si, in continuare, inveti toata viata. Trebuie sa fii mereu pus la punct cu legislatia, care apare si se schimba continuu.
Cred ca aceste aspecte conteaza, nu faptul ca ai sau nu pile. Daca inveti nu iti trebuie pile. Pilele sunt ...pentru ceilalti.
Ca va trebui pe perioada stagiaturii sa gasesti un avocat care sa-ti fie maestru, sa te ia sub " aripa " lui ocrotitoare ca stagiar, asta e o alta probleme. Depinde din ce zona esti si unde vei profesa in continuare. Sunt zone si zone, avocati si avocati. Sigur vei gasi, la terminarea fcaultatii un avocat langa care sa iti faci stagiul.
Vrei sa lucrezi in timpul facultatii...cred ca aici este o problema: cand te angajezi undeva, nu te astepta ca angajatorul sa aiba prea multa intelegere fata de faptul ca tu esti student. Poate vei gasi si un asemenea om. Dar, de obicei, angajatorul vrea sa muncesti. Iar facultatea de drept nu se face la ID.
Trebuie sa fii zilnic prezent si tot timpul. Probabil ca unii cred ca pot invata si singuri. Ca daca citesc o lege, gata, sunt juristi. Am avea asa...22 milioane de juristi. Nu este deloc asa.
Este mare nevoie de explicatiile pe care profesorii le dau. Facultatea de drept nu este o facultate pe care sa o faci, doar pentru a avea studii superioare si sa "dea bine" in CV.
Fii atent cate persoane care apar la TV si prin anumite ziare, sunt absolventi de "Drept". Mult prea multi, adica mult prea...multe.
Uneori, auzind cine mai are studii juridice...parca mi-e jena ca am absolvit aceasta facultate. Apoi imi spun ca nu e totul sa urmezi cursurile unei facultati. Mai greu este sa si practici in acest domeniu. Si aici nu suntem foarte multi.
Gruparea avocatilor este uneori nefericit aleasa. Sunt zone in tara cu foarte putini avocati, si altele cu foarte multi.
Multe persoane urmeaza cursurile acestei facultati si cand termina si se lamuresc cat mai au de invatat, renunta si se "apuca" de altceva. Alta facultate su un job.
Ca o concluzie: daca iti doresti o cariera in domeniul juridic, mergi pe aceasta cale! Vei avea multe satisfactii, dar si deceptii, ca in orice domeniu.
Ca in acea reclama: "faci ce vrei, dar stii ce faci".
Nu mi-am dorit sa te conving sa urmezi sau nu cursurile unei facultati de drept. Doar sa iti arat ce ai de facut dupa...

si eu am terminat facultatea la fr si sunt avocat definitiv! nu conteaza cum o termini si unde.SA INVETI ACASA E CEL MAI IMPORTANT LUCRU PENTRU CA LA FACULTATE NU AI CUM SA PARCURGI TOATA MATERIA!

=D>
acesta este adevarul! ( mai putin practica, dar cu multa ambitie se face si ea! )