avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutire impozit auto in stoc
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutire impozit auto in stoc

Am o firma care printre alte activitati are in obiectul de activitate -vanzare cumparare autovehicule noi si vechi. Prin facturare am cumparat de la o persoana juridica un autovehicul ( autoturism) pentru activitate de comert L/am inregistrat in contabilitate ca marfa (stoc). Conform Normelor de aplicare a codului fiscal ct 106 nu am obligatia la impozitare auto, dar cei de la primarie nu sunt de acord
Doresc un sprijin si un raspuns profesional
Trebuie sa/l declar sau nu la impozitare un autovehicol cumparat si inregistrat in stoc? multumesc
Cel mai recent răspuns: sysrc , utilizator 08:55, 24 Ianuarie 2012
Inregistrarea pe stoc a unui automobil se face atunci cand automobilul este marfa - in sensul ca l-ati cumparat pentru a-l revinde.
In aceasta situatie nu aveti obligatia de declara auto la Primarie.
Daca primaria emite o decizie pe care o considerati ilegala contestati-o.
Conform normelor de aplicare ale codului fiscal:
ART. 261 Reguli generale
(5) Până la prima înmatriculare/înregistrare în România, în înțelesul prezentului titlu, mijlocul de transport este considerat marfă. După prima înmatriculare/înregistrare, mijlocul de transport, în înțelesul prezentului titlu, nu mai poate fi considerat marfă și pentru acesta se datorează impozit pe mijloacele de transport.

Norme metodologice:
Art.264
(7) Mijloacele de transport noi, care nu au fost înmatriculate niciodată, înregistrate ca marfă în contabilitatea producătorilor sau dealerilor nu intră sub incidenţa prevederilor alin. (5) şi (6).

Exista vreo prevedere care se refera si la autovehicule deja inmatriculate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe mijloacele de transport liliionescu liliionescu Avand in vedere dificultatile intampinate in aplicarea legislatiei va rugam sa ne comunicati punctul dumneavoastra de vedere referitor la: Art. 262/Titlul ... (vezi toată discuția)
Impozit auto mariasympatico mariasympatico In ce situatii se aplica art. 261 alin e din Codul Fiscal , respectiv\\"mijlocul de transport este datorat de locator. (5) Până la prima ... (vezi toată discuția)
Dealer auto nu da fiscal?? weedmastersr weedmastersr Buna ziua, Am o mica dilema. Am achizitionat un auto SH adus la comanda de catre o firma autorizata in comertul cu autovehicule. Mi-au dat un dosar cu toate ... (vezi toată discuția)