Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe mijloacele de transport
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe mijloacele de transport

Avand in vedere dificultatile intampinate in aplicarea legislatiei va rugam sa ne comunicati punctul dumneavoastra de vedere referitor la:
Art. 262/Titlul IX din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal punctul 106/Anexa nr. 1/Titlul IX din H.G. 44/2004 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal care prevede urmatoarele ,, Contribuabilii care au ca obiect al activitatii productia si/ sau comertul cu mijloace de transport nu datoreaza taxa prevazuta la cap. IV al titlului IX din Codul Fiscal pentru acele mijloace de transport inregistrate in contabilitate ca stocuri”
Art. 261 alin. (3)/ Titlul IX din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioara care prevede urmatoarele: ,,In cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe intreaga durata a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datoreaza de locatar.”
Exemplu:
Contribuabil persoana juridica, avand ca obiect secundar de activitate comertul cu autovehicule, dobandeste prin contract de leasing financiar mijloace de transport, pe care le inregistreaza in evidenta contabila in contul 213-instalatii, mijloace de transport, animale si plantatii.
Avand in vedere prevederile articolelor mentionate anterior, va rugam sa ne precizati:
1) daca mijloacele de transport dobandite prin contracte de leasing financiar pot fi considerate ,,stocuri”, pentru acest contribuabil (avand calitatea de locatar/utilizator nu de locator/proprietar), in conditiile in care nu sunt inregistrate in contabilitate in contul corespunzator de stocuri, ele fiind inregistrate in contul 213-instalatii, mijloace de transport, animale si plantatii. In aceasta situatie nu se datoreaza impozit ?
sau
2) se incadreaza la prevederile art. 261 alin. (3)/ Titlul IX din Legea 571 privind Codul Fiscal ,, In cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe intreaga durata a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datoreaza de locatar”, situatie in care contribuabilul are obligatia de plata a impozitului.

Cred ca trebuie putin clarificata situatia : daca autovehiculele se cumpara spre comercializare , nu trebuie inregistratin contul de mijloace fixe; trebuie inregistrat intr-un cont de marfa (stoc ) ;Atunci cand cumperi pentru folosinta un auto vehicul , acesta se inmatriculeaza , se intocmeste declaratia la Administratia fiscala locala , si de abia pe urma , in baza declaratiei platesti impozitul auto;
Daca mijlocul auto este in cont de marfa , se presupune ca nu este utilizat in alte scopuri , nu este inmatriculat , si nu s-a declarat la administratia locala pentru plata impozitului auto;
Repet!
Sunt achizitionate in leasing financiar si inregistrate corect din punct de vedere contabil in contul 213.Societatea avand calitatea de utilizator nu de proprietar. Nu avea cum sa se inregistreze ca marfa!!!!!!
Dar scopul este de a le comercializa.
Nu se pot comercializa in calitate de utilizator!!!!!!
Si de aceea Inainte de a le comercializa se achita pretul societatii de leasing pentru a deveni proprietar.
Pe mine ma intereseaza daca se datoreaza impozit in perioada cand au fost in leasing financiar!!!!!!!
liliionescu a scris:

Avand in vedere dificultatile intampinate in aplicarea legislatiei va rugam sa ne comunicati punctul dumneavoastra de vedere referitor la:
Art. 262/Titlul IX din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal punctul 106/Anexa nr. 1/Titlul IX din H.G. 44/2004 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal care prevede urmatoarele ,, Contribuabilii care au ca obiect al activitatii productia si/ sau comertul cu mijloace de transport nu datoreaza taxa prevazuta la cap. IV al titlului IX din Codul Fiscal pentru acele mijloace de transport inregistrate in contabilitate ca stocuri”
Art. 261 alin. (3)/ Titlul IX din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioara care prevede urmatoarele: ,,In cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe intreaga durata a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datoreaza de locatar.”
Exemplu:
Contribuabil persoana juridica, avand ca obiect secundar de activitate comertul cu autovehicule, dobandeste prin contract de leasing financiar mijloace de transport, pe care le inregistreaza in evidenta contabila in contul 213-instalatii, mijloace de transport, animale si plantatii.
Avand in vedere prevederile articolelor mentionate anterior, va rugam sa ne precizati:
1) daca mijloacele de transport dobandite prin contracte de leasing financiar pot fi considerate ,,stocuri”, pentru acest contribuabil (avand calitatea de locatar/utilizator nu de locator/proprietar), in conditiile in care nu sunt inregistrate in contabilitate in contul corespunzator de stocuri, ele fiind inregistrate in contul 213-instalatii, mijloace de transport, animale si plantatii. In aceasta situatie nu se datoreaza impozit ?
sau
2) se incadreaza la prevederile art. 261 alin. (3)/ Titlul IX din Legea 571 privind Codul Fiscal ,, In cazul unui mijloc de transport care face obiectul unui contract de leasing financiar, pe intreaga durata a acestuia, impozitul pe mijlocul de transport se datoreaza de locatar”, situatie in care contribuabilul are obligatia de plata a impozitului.

Iti spun o speta de care m-am lovit eu , poate iti este de folos : un service auto a
achizitionat un autoturism avariat pentru a folosi ca piese de schimb ; in contabilitate a fost inregistrat ca mijloc fix in ct 213 , si automat programul de evidenta a mijloacelor fixe a calculat amortizare asupra ei; astfel in balanta a aparut inregistrae contabila privind amortizarea autoturismului; la un control efectuat de catre inspectorii de la administratia locala , s-a constatat ca firma are un autoturism inregistrat in ct 213 , cu amortizare calculata si a obligat firma sa plateasca impozit pe mijloace auto, pe toata durata. (de la cumparare la zi );

(Cod fiscal :Art. 25. - (1) In cazul leasingului financiar utilizatorul este tratat din punct de vedere fiscal ca proprietar, in timp ce in cazul leasingului operational, locatorul are aceasta calitate )
Subiect: RE: impozit pe mijloacele de transport

Repet!
Sunt achizitionate in leasing financiar si inregistrate corect din punct de vedere contabil in contul 213.Societatea avand calitatea de utilizator nu de proprietar. Nu avea cum sa se inregistreze ca marfa!!!!!!
Dar scopul este de a le comercializa.
Nu se pot comercializa in calitate de utilizator!!!!!!
Si de aceea Inainte de a le comercializa se achita pretul societatii de leasing pentru a deveni proprietar.
Pe mine ma intereseaza daca se datoreaza impozit in perioada cand au fost in leasing financiar!!!!!!!

Da, utilizatorul datoreaza impozitul aferent autoturismului ce face obiectul contractului de leasing financiar.
In acest sens, in urmatoarele 30 zile de la data incheierii CLF, va depune la Serviciul Impozite si Taxe din cadrul Primariei unde isi are sediul social, copie dupa CLF, procesul verbal de primire -predare a autoturismului si declaratia de impunere.