Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Medic de familie- cheltuieli deductibile (cum?)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Medic de familie- cheltuieli deductibile (cum?)

Sunt medic de familie (profesie liberala) si am un cabinet medical individual. Imi conduc contabilitatea (in partida simpla) singura!
Am cateva probleme:
1. Recent am renovat o camera din cabinet (pret 2500 ron)-tencuit pereti, glet, zugravit etc.
Pot deduce toata aceasta suma in acelasi an?
2. Am cumparat un electrocardiograf (7000 ron). Cum il inregistrez? Cum deduc aceasta suma de la impozitare? (nu mi se pare firesc sa platesc toata suma o data si sa scad aceasta cheltuiala in mai multi ani).
3. Care este valoarea maxima a unui obiect pentru a putea introduce toata aceasta suma o data ca si cheltuiala?
Si avocatii tin contabilitatea la fel ca Dvs.. Puteti deduce pana la suma de impozitare totul.
Alexandru Radu Popescu a scris:

Si avocatii tin contabilitatea la fel ca Dvs.. Puteti deduce pana la suma de impozitare totul.

Nu este corect.
m2008 a scris:

1. Recent am renovat o camera din cabinet (pret 2500 ron)-tencuit pereti, glet, zugravit etc.
Pot deduce toata aceasta suma in acelasi an?

aici este interpretabil a cui este spatiul?? Pe durata contractului de inchiriere sau mareste valoarea m. fix.

2. Am cumparat un electrocardiograf (7000 ron). Cum il inregistrez? Cum deduc aceasta suma de la impozitare? (nu mi se pare firesc sa platesc toata suma o data si sa scad aceasta cheltuiala in mai multi ani).

In jurnalul inventar. plata in jurnalul de plati si incasari si se amortizeaza conform catalogul cu duratele de folosinta ale mijloacelor fixe.

3. Care este valoarea maxima a unui obiect pentru a putea introduce toata aceasta suma o data ca si cheltuiala?

Obiectele de inventar valoare pana la 1800 lei.
Stie cineva un pot incadra un electrocardiograf, respectiv ecograf, conform catalogului de clasificare a mijloacelor fixe?
se pare ca nu e nimeni sa ma ajute