avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA depune declaratia 392 pe anul 2010 la finante?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA depune declaratia 392 pe anul 2010 la finante?

Buna ziua.Doresc sa stiu daca persoanele fizice autorizate sunt obligate sa depuna declaratia 392 la finante ? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: drecredit , utilizator 09:59, 22 Februarie 2011
392 se depune de

392A
Formularul "Declaratie informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul 2010, se completeaza de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri, efectiv realizata la finele anului calendaristic, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.

392B
Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile efectuate in anul 2010, se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei.
Daca cifra de afaceri este zero atunci nu se mai depune 392A, nu?
Pentru ca acum am incercat, si nu imi listeaza declaratia, pentru ca nu e completata cifra de afaceri.
Ati incercat sa treceti zero?
Da am scris zero la cifra de afaceri, si am trecut sume la livrari, pentru ca reprezinta vanzari de mijloace fixe. De salvat imi salveaza, dar nu imi listeaza pentru ca cifra de afaceri este zero.
Trebuie sa gasiti o modalitate pentru ca ati vazut, cand se deschide declaratia apare anunt ca se depunde si pe zero.

Alte discuții în legătură

Declaratia 392-394 silviaechert silviaechert o persoana juridica impozabila inreg.in scopuri de TVA depune declaratia 394 semastrial si declaratia 392 anual ? va multumesc. (vezi toată discuția)
Decl 392 intrepr individuala danabobo danabobo Banuiesc ca si intrepr individuale tb sa depuna decl 392 pana la 25.02.2011 nu? (vezi toată discuția)
Decl 392a Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, La o firma platitoare de TVA trimestrial, cu cifra de afaceri 128.900 lei se mai depune decl 392A? (vezi toată discuția)