avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea vârstei standard de pensionare - pânã ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea vârstei standard de pensionare - pânã când?

Aş dori să aflu dacă este corectă informaţia şi dacă da în ce lege apare reglementarea următoare " vârsta standard de pensionare se reduce dacă ati lucrat in grupa a I-a de munca dupa vechea legislatie , dar de aceasta reducere puteti beneficia numai pâna in 31 Martie 2011. "
Cel mai recent răspuns: Anniko , utilizator 02:34, 15 Februarie 2011
Da, informatia, in esenta, este corecta, dar textul este prost formulat si nu tine cont de faptul ca Legea nr. 19/2000 a fost abrogata incepand cu 1 ianuarie 2011. Probabil ati luat fraza de pe un site neactualizat.

Daca Legea nr. 19/2000 ar mai fi fost in vigoare, de reducerea varstei standard ar fi putut beneficia orice persoana care a lucrat in grupa I de munca, potrivit art. 167. ind. 1 din acest act normativ.

Art. 167. ind. 1 din Legea nr. 19/2000 trebuia sa produca efecte doar 10 ani de la intrarea in vigoare a Legii nr. 19/2000, respectiv pana in 31.03.2011.

Art. 167^1. - (1) Într-un interval de 10 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa I de muncă, conform legislaţiei anterioare, pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstelor standard de pensionare, conform tabelului nr. 4.
Vă mulţumesc foarte mult, m-am lămurit; între timp am citit şi alte răspunsuri referitoare la temă, am citit articolele citate şi m-am convins că acest site este singurul în care răspund profesionişti . Aţi avut dreptate am luat fraza de pe un site neactualizat, dar ei nu ştiu asta, cel puţin era prezentat ca de actualitate, şi din această cauză m-au indus în eroare . Acesta era răspunsul primit ieri "Aveti vechime de 33 ani si 0 luni si ati lucrat in grupa a I-a de munca cel putin 8 ani dupa vechea legislatie si nu va incadrati la punctul 4? De aceasta reducere puteti beneficia numai pina in 31 Martie 2011. reducere cu 4 ani si 10 luni
Limita minima a varstei reduse este de 50 ani si nu poate fi cumulata cu alte reduceri. " Mulţumesc pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatii despre pensionare lani lani am varsta de 54 ani, o vechime in munca de 33 ani din care 3 ani si 8 luni in grupa I de munca. va rog sa imi spuneti la ce varsta pot sa ma pensionez. va ... (vezi toată discuția)
Pensionare mare gosco mare gosco Sunt nascuta la 12.12 1954 si am cotizare efectiva de 25 de ani din care contributie efectiva in grupa I de munca de la 01.09.1980 - 15.09.1986; in grupa II ... (vezi toată discuția)
Pensie etaety etaety sant nascut in 1956 am 35 ani pe cartea de munca din care 18 ani si si 6 luni in grupa 1 de munca la ce varsta ma pot pensiona (vezi toată discuția)