Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sunt nascuta la 12.12 1954 si am cotizare efectiva de 25 de ani din care contributie efectiva in grupa I de munca de la 01.09.1980 - 15.09.1986; in grupa II de la19.07.1974 - 01.09.1980 si de la 15.09.1986 - 01.07.1990 si nu stiu cum se considera categoria de munca "conditii vatamatoare" de la 01.01.1997 - 10.11.2002
As dori sa stiu daca in situatia mea ma pot incadra la de Art. 167' (cu reducerea anilor necesari )sau cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta. Va multumesc anticipat
Ati revenit cu toate datele dupa o jumatate de an. :)

Sa incep cu finalul: de ce nu este aplicabil art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000. Teoretic, puteti solicita aplicarea prevederii legale referitoare la reducerea varstei standard care va este mai avantajoasa, adica pentru perioada lucrata in grupa I de munca. Practic, chiar daca Legea nr. 19/2000 ramane in vigoare si in 2011, art. 167 ind. 1 din acest act normativ inceteaza sa mai produca efecte din 01.04.2011.

Reducerea varstei standard de pensionare pentru 6 ani lucrati in grupa I de munca este de 3 ani si 7 luni, conform art. 167 ind. 1 din Legea nr.19/2000. In cazul dvs., ati putea beneficia de aceasta reducere din 12.04.2011, data la care art. 167 ind. 1 nu mai produce efecte.

Date generale: Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 59 ani si 11 luni; stagiul complet de cotizare este de 29 ani si 10 luni iar stagiul minim de 14 ani si 10 luni.

Stagiul de cotizare: In vederea deschiderii drepturilor de pensie, stagiului realizat de cotizare de 25 de ani i se adauga 5 ani si 3 luni stagiu aferent perioadei lucrate in grupe de munca, rezultand un stagiu total de 30 ani si 3 luni.

Varsta standard de pensionare: Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupe de munca. Aceasta reducere este de 3 ani.
Atentie! Aceasta prevedere nu se aplica daca nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Presupun ca, in afara celor 25 ani de stagiu realizat, mai aveti si perioade asimilate stagiului de cotizare (facultate, somaj etc.)

Prin urmare, de pensie pentru limita de varsta puteti beneficia atunci cand veti implini 56 ani si 11 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa conform art. 42 din Legea nr. 19/2000.

Pentru perioada in care ati lucrat in conditii vatamatoare ar trebui sa aveti inscris in carnetul de munca un spor, nu a existat si nu exista categoria de munca "conditii vatamatoare".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea