Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare/schimb de apartamente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare/schimb de apartamente

Am un apartament cu 2 camere si vreau sa-l schimb cu unul cu 3 camere + diferenta si vreau sa stiu ce fel de contract se face de schimb , de proprietate sau ambele precum si daca taxele notariale se aplica la valoarea totala de piata a apartamentului sau numai la diferenta pe care trebuie s-o platesc
nikosbab28, utilizator
Incercati sa formulati intrebarea, in scris, apoi apasati optiunea "publica mesaj"....
Va fi un contract de schimb pe care il va face notarul. Cu privire la taxe, de fapt, cu privire la intreaga dumneavoastra problema obtineti foarte usor informatii daca va deplasati la un notar in localitatea dumneavoastra.

Succes!
se va incheia un contract de schimb imobiliar cu sulta, daca nu va fi schimb pe schimb, iar cu privire la taxe AMBELE parti veti avea de platit cate: 40 lei cf de autentificare, impozit pe ven. din transf. propr. 2% sau 3% din valoarea imobilului, onorariu si taxa de intabulare care este 0,15% din valoarea imobilului, dar nu mai putin de 60 lei pe imobil.
dvs veti plati onorariul notarial raportat la valoarea apartamentului pe care il dobanditi si impozitul raportat la valoarea apartamentului pe care il cedati, si viceversa pentru copermutantul dvs.
...onorariul e unul singur raportat la cea mai mare valoare dintre imobile si amplificat cu 25 %, onorariu care se imparte intre coschimbasi in principiu i/2 fiecare...