Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Persoana juridica vinde imobil cu TVA sau fara TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Persoana juridica vinde imobil cu TVA sau fara TVA unei persoane fizice / juridice ???

SC (platitoare de TVA) achizitioneaza ( fara TVA) - 2007 - in urma unei licitatii- prin lichidator judiciar- un imobil compus din Cladire + teren aferent (curti constructii). Asupra imobilului in decursul anilor si pana in prezent nu s-au efectuat renovari sau alte imbunatatiri. Imobilul a fost reevaluat - conform obligatiei - la 3 ani de la data achizitionarii. In 2011, iulie - societatea doreste sa-l vanda unei persoane fizice sau juridice.
Se va factura cu TVA sau fara TVA ?!
fara tva
Multumesc ..pentru ambele raspunsuri !
cu placere.
cand ati zis fara tva, nu v-ati referit si la taxare inversa, corect?
Dupa ......umilele mele cunostinte ... -taxarea inversa - nu mai e de actualitate. Deci ...cum ati spus si dv : ....corect. Nu ! ...nu m-am referit la aceasta procedura !
in 2007, livrarile bunurilor imobile erau supuse masurilor de simplificare.