Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Obligatia platii CAS-ului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Obligatia platii CAS-ului

1.- Sunt o PFA autorizata in domeniul serviciilor contabile:
- este considerata dependenta sau independenta?
- este obligata la plata CAS-ului, si daca da, cum se stabileste obligatia?
- trebuie sa platesca si celelalte obligatii(somaj,etc) ca un salariat?
- mentionez ca separat de PFA sunt angajat cu contract de munca la o SC care plateste toate obligatiile legale pentru veniturile obtinute.
2.- Un asociat unic al unei SC trebuie sa plateasca CAS-ul? Cum isi stabileste obligatia. Dar celelalte obligatii aferene salariilor?
3.- Ce formulare de declaratii trebuie sa intocmim?
Multumesc!
dumneavoastra ar trebui sa stiti mai bine diferenta dintre activitate dependenta si independenta! daca aveti contract de munca este clar ca faceti activitate dependenta , iar ca si PFA desfasurati activitate independenta pe baza de contract de prestari servicii persoanelor carora le prestarti servicii de contabilitate;
daca totusi sustineti ca sunteti autorizatia in domeniul ''servicilor contabile'' trebe sa stiti si ce formulare trebe sa intocmiti in conformitate cu legilatia in vigoare!
Acestea sunt intrebari pt o PFA autorizata in domeniul serviciilor contabile ? As fi inteles sa puna aceste intrebari cineva care nu ar fi avut nici o notiune elementara despre contabilitate, dar nu cineva care trebuie sa indrume pe contribuabili .

Aveti si agenti economici carora le prestati activitati in domeniu mentionat ? Aceste intrebari fac parte din ABC - ul meseriei noastre.
Cereti consultanta unui consultant - sfat