avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner

sunt pensionar de mina,am iesit la pensie in 1990 cu un punctaj de 2,11919 dupa o vechime de 44 ani,5 luni,2 zile.vreau sa stiu daca o sa beneficiez de marirea punctului de pensie cu 0,50% asa cum s-a aratat la stiri?
Cel mai recent răspuns: paulicas , utilizator 13:58, 18 Februarie 2011
Raspundeti la una din cele doua intrebari:
1- Ce stagiu complet de cotizare aveti ?
2-Vi s-a aplicat O.U.G.100/2008 in luna octombrie 2008 ?
stagiu complet de cotizare este:44 de ani,5 luni ,2 zile.ultima decizie este din martie 2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public(O.U.G. nr.4/2005,aprobata prin legea nr.78/2005 si hg 1550/2004,HG 550/2005
Acesta este total stagiu de cotizare.Uitati-va la punctul (F) din acea decizie si precizati stagiul complet(nu cel total) de cotizare.
la punctul f scrie: total puncte(a+b+c+d+e):67.26314
Asta inseamna ca la punctul (g) din buletinul de calcul punctajul mediu anual este de 2,24210 si nu 2,11919. Corect(confirmati)?
Daca cele de mai sus se confirma inseamna ca beneficiati de majorarea de 01/01/2011.

Punctul (h) nu (g) . Scuze.
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2011
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner Cristian2000 Cristian2000 buna ziua sunt un pensionar iesit la pensie pe 21 03 2001 grupa 1 mina cu un stagiu de cotizare de 39 ani 7 luni as dori sa stiu daca beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca gerbil gerbil Buna ziua ! As dori si eu sa stiu cand se platesc grupele de munca ? La tv se facea mare valva ca se platesc din februarie, insa a venit pensia si eu nu am ... (vezi toată discuția)