Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner

sunt pensionar de mina,am iesit la pensie in 1990 cu un punctaj de 2,11919 dupa o vechime de 44 ani,5 luni,2 zile.vreau sa stiu daca o sa beneficiez de marirea punctului de pensie cu 0,50% asa cum s-a aratat la stiri?
Raspundeti la una din cele doua intrebari:
1- Ce stagiu complet de cotizare aveti ?
2-Vi s-a aplicat O.U.G.100/2008 in luna octombrie 2008 ?
stagiu complet de cotizare este:44 de ani,5 luni ,2 zile.ultima decizie este din martie 2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public(O.U.G. nr.4/2005,aprobata prin legea nr.78/2005 si hg 1550/2004,HG 550/2005
Acesta este total stagiu de cotizare.Uitati-va la punctul (F) din acea decizie si precizati stagiul complet(nu cel total) de cotizare.
la punctul f scrie: total puncte(a+b+c+d+e):67.26314
Asta inseamna ca la punctul (g) din buletinul de calcul punctajul mediu anual este de 2,24210 si nu 2,11919. Corect(confirmati)?
Daca cele de mai sus se confirma inseamna ca beneficiati de majorarea de 01/01/2011.

Punctul (h) nu (g) . Scuze.
Carp Mircea, utilizator