avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... tahometru stricat - amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

tahometru stricat - amenda

Societate de transport marfa, am primit o amenda pt efectuarea unei curse cu o masina al carui tahometru era defect. Tahometrul era defect (nu inregistra km parcursi deoarece nu mergea kilometrajul masinii) de 2 zile, fusesem la "service tahometre" si mi-a scris pe constatare lipsa piesa sa ma intorc peste 2 zile. Masina era incarcata cu marfa purtand mentiunea marfa netransbordabila, asa ca am efectuat transportul chiar dc masina avea tahometrul defect. Vreau sa contest amenda, am vreo sansa? Va rog, ajtati-ma cu indicarea textelor legale aplicabile. Multumesc

Alte discuții în legătură

Garantie auto abaeurope abaeurope Buna ziua, am achizitionat in urma cu o luna un furgon zero km marca FIAT DUCATO de la dealer AUTO COMO CONSTANTA ,in urma cu o saptamana am trimis masina in ... (vezi toată discuția)
Tahograf defect louisa louisa Buna ziua, In data de 04.04.2012 tir-ul societatii a fost oprit de un agent de circulatie pe Autostrada Bucuresti-Pitesti pe motiv ca circula cu viteza prea ... (vezi toată discuția)