avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transformare post contractual
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transformare post contractual

Sunt directorul unei institutii publice. La institutie am avut 4 soferi, personal contractual, din care 3 au terminat anul trecut liceul si pentru ca numarul personalului este redus le-am dat alte sarcini, am intocmit acte aditionale la fisele postului si am transformat posturile de soferi in referenti, personal contractual. Mai apoi am transformat aceste posturi de personal contractual in functionari publici.
Tot in aceasta perioada am avut si 4 portari, tot personal contractual si 3 femei de servici din care un portar a absolvit in cursul anului trecut facultatea de sport. La reorganizare am renuntat la portari si la femeile de serviciu. Acum ma contesta fostul portar ,,sportiv ,, ca din el de ce am ,, facut,, functionar public desi a terminat o facultate. Are dreptate
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 22:24, 21 Februarie 2011
:O:O Sper ca glumiti...n-am mai auzit asa ceva. Cum Dumnezeu sa transformi postul de sofer in referent????????????????????? Sunt doua posturi diferite, nu au acelasi necesar de studii, nu au nimic in comun... Promovarea ca urmare a absolvirii unor studii de nivel superior se aplica de la studii generale la medii cand postul respectiv le prevede (de exemplu, secretar dactilograf) sau de la studii medii la superioare, si nici atunci mereu, in nici un caz nu se transforma soferii in referenti. Ca sa nu mai zic ca apoi ati transformat referentii in functionari publici...
La primul control serios care il veti avea la unitate, cel care a semnat de legalitate toata minunatia asta va avea foarte multe explicatii de dat...
Ultima modificare: Luni, 21 Februarie 2011
Kyandra, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare conform studiilor magda2007 magda2007 Sunt asistent de igiena si sanatate publică în urma absolvirii unei scoli postliceale de specialitate , am 16 ani vechime in muncă in aceiaşi unitate, iar ... (vezi toată discuția)
Promovare in functie (secretar dactilograf) Sanda67 Sanda67 Buna ziua O persoana incadrata ca secretar - dactilograf (personal contractual) intr-o institutie publica, poate promova in functie ca urmare a absolvirii ... (vezi toată discuția)
Contractual sau functionar balta dumitru balta dumitru Buna ziua! Lucrez de multi ani in administratia publica locala, incadrat ca personal contractual (sofer). Acum imi finalizez studiile superioare (drept ... (vezi toată discuția)