Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit deductibilitate alte rezerve
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

deductibilitate alte rezerve

Buna ziua! As vrea sa majorez capitalul social din alte rezerve(1068) constituite din profitul anului 2008. Intrebarea mea ar fi: se plateste impozit pe aceasta suma inainte de majorarea capitalului social sau nu? Oriunde am cautat nu am gasit un raspuns in care sa am si temeiul legal pt aceasta problema. Am citit doar ca se poate face asta numai din alte rezerve dar fara sa se specifice acolo si dak se impoziteaza inainte de capitalizare. Astept un raspuns. Multumesc mult.
barbone_2006 a scris:

Buna ziua! As vrea sa majorez capitalul social din alte rezerve(1068) constituite din profitul anului 2008.

Dar ati inchis anul financiar 2008 cumva??? Totusi anul finaciar se incheie la 31.12.2008 din cate stiu eu, sau poate nu stiu in ce an suntem.
ContSters42967, utilizator
Da, s-a ajuns la concluzia ca orice suma scoasa din alte rezerve se numeste DIVIDEND, drept pentru care se impoziteaza cu 16% si suma ramasa dupa impozitare poate fi folosita pentru majorarea capitalului social. Banuiesc ca vreti sa majorati in 2008 pe baza profitului din 2007, pentru ca altfel nu aveti cum. Nu exista repartizare profit pana nu se incheie exercitiul financiar.
Da, aveti dreptate, era vorba despre profitul anului 2007. Daca ati putea sa ma ajutati si cu o lege,OUG, HG etc pe care sa mi-o procur de pe undeva ar fi excelent, trebuie sa ma prezint mai departe cu ceva listat pt explicatii ulterioare(fiind vb despre un IMPOZIT pe care administratotul ar trebui sa il si plateasca). Multumesc anticipat.
andreeaw a scris:

Da, s-a ajuns la concluzia ca orice suma scoasa din alte rezerve se numeste DIVIDEND, drept pentru care se impoziteaza cu 16% si suma ramasa dupa impozitare poate fi folosita pentru majorarea capitalului social. Banuiesc ca vreti sa majorati in 2008 pe baza profitului din 2007, pentru ca altfel nu aveti cum. Nu exista repartizare profit pana nu se incheie exercitiul financiar.

CORECT !
Aceasta este regula generala. Dar exista o exceptie ce apare in cadrul definitiei dividendului si, pe cale de consecinta, nu se impoziteaza:
In drept, potrivit pct. 83 din Hotararea Guvernului nr.
44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii
nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile
ulterioare, “impozitul pe dividende se determin dup calculul
profitului impozabil, se reine i se vireaz pentru urmtoarele
elemente:- capital social majorat prin utilizarea unor elemente de
capitaluri proprii (diferene provenite din reevaluarea imobilizrilor i a
stocurilor, potrivit legii, sume înregistrate la rezerve din diferene de
curs valutar i altele asemenea);
- capitaluri proprii constituite din profitul brut, potrivit
prevederilor legale (rezerve legale, reduceri sau scutiri de impozit pe
profit pentru profitul reinvestit i altele asemenea);
[...]", iar potrivit pct. 84 din acelasi act normativ, "pentru
elementele de capital propriu, constituite din profitul net (rezerva
statutara, alte rezerve, profitul net realizat în exercitiile precedente a
carui repartizare a fost amânata etc.), se calculeaza si se vireaza
numai impozit pe dividende".
Se retine ca art. 7 pct. 12 lit. a din Legea nr. 571/2003
privind Codul fiscal, defineste notiunea de dividend astfel:
"dividend - o distribuire în bani sau în natura, efectuata de
o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept
consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana
juridica, exceptând urmatoarele:
a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care
NU modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui
participant la persoana juridica;
EXISTAND O EXCEPTIE NU MAI FUNCTIONEAZA REGULA GENERALA
Mai sunt si alte docuemnte care certifica cele de mai sus. Daca mai aveti nevoie de documente si informatii da-ti un semn.

Sper ca am fost un pic de folos
Alin
alineliodor a scris:

andreeaw a scris:

Da, s-a ajuns la concluzia ca orice suma scoasa din alte rezerve se numeste DIVIDEND, drept pentru care se impoziteaza cu 16% si suma ramasa dupa impozitare poate fi folosita pentru majorarea capitalului social. Banuiesc ca vreti sa majorati in 2008 pe baza profitului din 2007, pentru ca altfel nu aveti cum. Nu exista repartizare profit pana nu se incheie exercitiul financiar.

CORECT !
Aceasta este regula generala. Dar exista o exceptie ce apare in cadrul definitiei dividendului si, pe cale de consecinta, nu se impoziteaza:
In drept, potrivit pct. 83 din Hotararea Guvernului nr.
44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii
nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile
ulterioare, “impozitul pe dividende se determin dup calculul
profitului impozabil, se reine i se vireaz pentru urmtoarele
elemente:- capital social majorat prin utilizarea unor elemente de
capitaluri proprii (diferene provenite din reevaluarea imobilizrilor i a
stocurilor, potrivit legii, sume înregistrate la rezerve din diferene de
curs valutar i altele asemenea);
- capitaluri proprii constituite din profitul brut, potrivit
prevederilor legale (rezerve legale, reduceri sau scutiri de impozit pe
profit pentru profitul reinvestit i altele asemenea);
[...]", iar potrivit pct. 84 din acelasi act normativ, "pentru
elementele de capital propriu, constituite din profitul net (rezerva
statutara, alte rezerve, profitul net realizat în exercitiile precedente a
carui repartizare a fost amânata etc.), se calculeaza si se vireaza
numai impozit pe dividende".
Se retine ca art. 7 pct. 12 lit. a din Legea nr. 571/2003
privind Codul fiscal, defineste notiunea de dividend astfel:
"dividend - o distribuire în bani sau în natura, efectuata de
o persoana juridica unui participant la persoana juridica, drept
consecinta a detinerii unor titluri de participare la acea persoana
juridica, exceptând urmatoarele:
a) o distribuire de titluri de participare suplimentare care
NU modifica procentul de detinere a titlurilor de participare ale oricarui
participant la persoana juridica;
EXISTAND O EXCEPTIE NU MAI FUNCTIONEAZA REGULA GENERALA
Mai sunt si alte docuemnte care certifica cele de mai sus. Daca mai aveti nevoie de documente si informatii da-ti un semn.

Sper ca am fost un pic de folos
Alin
Buna ziua. Da, chiar mi-ati fost de mare ajutor si va multumesc tare mult. Daca voi mai avea nevoie de alte documente care sa certifice cele scrise de dvoastra, va voi da un semn. Si, inca o data, va multumesc.