Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... achitare datorii pana la sentinta de faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

achitare datorii pana la sentinta de faliment

puteti sa ma lamuriti asupra unei probleme... societatea pe care o administrez a intrat in insolventa-exista sentinta definitiva de intrare in insolventa-la termenele de pana acum s-a intocmit raportul, s-a ales comitetul creditorilor iar la ultima sedinta s-a hotarat intrarea in faliment. Daca pana la urmatorul termen de judecata care este prin aprilie reusesc sa achit toate datorii pe care le am se mai dispune intrarea in faliment sau se poate inchide procedura insolventei si implicit sa nu mi se mai dizolve si apoi redieze firma, sa pot functiona in continuare

multumesc
Dacă nu s-a depus un plan de reorganizare în termenul prevăzut de lege, din păcate, societatea dvs. nu mai poate ieşi din procedură decât prin faliment.
daca reusiti sa achitati toate creantele pana la acel termen si depuneti la dosar dovezile de plata si creditorii recunosc platile efectuate, in plus sa achitati si cheltuielile de procedura si onorariul adm.judiciar cererile raman fara obiect - creditorii renunta la dreptul pretins se inchide procedura.
daca s-a dispus insolventa , din pacate societatea se inchide
bossman a scris:

daca reusiti sa achitati toate creantele pana la acel termen si depuneti la dosar dovezile de plata si creditorii recunosc platile efectuate, in plus sa achitati si cheltuielile de procedura si onorariul adm.judiciar cererile raman fara obiect - creditorii renunta la dreptul pretins se inchide procedura.

Să zicem că toți creditorii renunță la drept după ce se plătesc creanțele înscrise în tebelul definitiv și este achitat atât onorariul lichidatorului judiciar cât și cheltuielile de procedură, care este temeiul de drept care să îți permită să ceri închiderea procedurii într-o astfel de situație și cine are calitate să promoveze o astfel de cerere?
administratorul judiciar sau debitorul; sindicul pronunta o sentinta de inchidere a procedurii- pentru identitate de ratiune se aplica disp. art.132 alin.(1) teza 1 din lege.