Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Delegatie - Adunarea creditorilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Delegatie - Adunarea creditorilor

Am nevoie de un model de delegatie pentru Adunarea creditorilor pentru o societatea in insolventa
Creditorii pot fi reprezentati in adunare prin imputerniciti cu procura speciala autentica sau, in cazul creditorilor bugetari si al celorlalte persoane juridice, cu delegatie semnata de conducatorul unitatii.
La sedintele adunarilor creditorilor, salariatii debitorului vor putea fi reprezentati de un delegat din randul acestora, care va vota pentru intreaga valoare a creantelor reprezentand salariile si alte drepturi banesti.
Un model clasic:
SC XXX SRL
Cod fiscal: xxx
Strada .... nr....
Sect...., Oras ....

DELEGATIE

Domnul ............................., posesor a C.I. seria ........ nr. ..........., eliberat de Sectia ..... Politie la data de ................., angajat al societatii in functia de ……………… este imputernicit sa reprezinte firma noastra la Adunarea creditorilor ce va avea loc la sediul................in data de...............in vederea…………
Data........
Director
Stampila

L.C.
si in cazul in care nu se poate prezenta nimeni la adunarea creditorilor , in cazul votului prin corespondenta ma puteti ajuta cu un model de scrisoare prin care se exprima votul?
Multumesc!
Art. 14...
(4) Daca legea nu interzice in mod expres, creditorii vor putea vota si prin corespondenta. Scrisoarea prin care se exprima votul, semnata de creditor, semnatura fiind legalizata de notarul public ori certificata si atestata de catre un avocat, sau inscrisul in format electronic, caruia i s-a incorporat, atasat ori asociat semnatura electronica extinsa, bazata pe un certificat calificat valabil, poate fi comunicata prin orice mijloace si inregistrata la administratorul judiciar/lichidator, cu cel putin 5 zile inainte de data fixata pentru exprimarea votului.
[ link extern ]
In ceea ce priveste continutul scrisorii prin care se exprima votul trebuie sa aveti cunostinta de ordinea de zi (subiectele supuse votului) si daca lichidatorul nu va ajuta cu intocmirea acesteia poate gasiti la notar formularul respectiv in care se insereaza ordinea de zi cu optiunile de vot.
L.C.