Forum Discuţii juridice Executare silită As dori o informatie
Discuție deschisă în Executare silită

As dori o informatie

Buna ziua!Am o societate,in prezent cu conturile blocate pt.o datorie de 16000lei.Momentan nu pot sa-mi permit sa o achit,iar executorul ma tot preseaza.Pot sa reesalonez datoria?Sau sa intru in insolventa?Ce-i de facut?Active am doar minore si alte datorii nu am.Va multumesc!
In principiu reesalonarea nu se poate face decat cu acordul creditorului dvs.
In principiu va trebui sa il convingeti ca e mai bine sa mai amane executarea cu sansa de a lua ceva .. decat de a continua executarea si sa nu ia nimic.
Aici va trebui sa aveti talent de negociator si ... daca nu va pricepeti .. un avocat care sa stie sa puna problema.
In privinta insolventei .... teoretic nu indepliniti conditiile. Daca insa falimentul este iminent .. va trebui sa mergeti la unul dintre lichidatori ..... si sa le puneti niste intrebari. La unele -intrebari- nu se prea poate raspunde aici.
Va multumesc pt.raspuns!In cazul in care conturile sunt deja poprite,daca ajung la o intelegere cu creditorul,sau executorul se poate ridica poprirea?
Da.
In mod sigur cu un angajament de plata si cu o prima plata creditorul va fi de acord.