Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sponsorizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sponsorizare

Buna seara!
As dori sa sponsorizez o persoana fizica cu o excursie in Grecia. Mentionez ca firma are profit de 40.000 lei (pe lunile ian-febr), iar acea persoana este contabila mea, care nu primeste salar este matusa mea.
Este posibil? In limita a ce suma? Ce acte trebuiesc intocmite?
Multumesc anticipat!
Buna seara

Felicitari pentru gestul frumos !
Nu se poate... decat daca o insotesc ... glumesc :)

Serios , acum : nu se poate face sponsorizare ; nu sunt intrunite conditiile din lege .
Ce CAEN are firma ?
comert cu ridicata al minereurilor neferoase este codul caen. Ok, dar imi puteti spune ce conditii ar trebui indeplinite pentru o sponsorizare?
p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente în limita minimă precizată mai jos:
1. 3 la mie din cifra de afaceri;
2. 20% din impozitul pe profit datorat.

multumesc , si mai adaug din legea 32 conditiile care trebuie indeplinite de o persoana fizica ,pentru a putea beneficia de o sponsorizare :

(1)Poate fi beneficiar al sponsorizării:
d)orice persoană fizică cu domiciliul în România a cărei activitate în unul dintre domeniile prevăzute la lit. a) este recunoscută de către o persoană juridică fără scop lucrativ sau de către o instituţie publică ce activează în domeniul pentru care se solicită sponsorizarea.

a)orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfăşoară în România sau urmează să desfăşoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecţiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenţă şi servicii sociale, de protecţia mediului, social şi comunitar, de reprezentare a asociaţiilor profesionale, precum şi de întreţinere, restaurare, conservare şi punere în valoare a monumentelor istorice;

Magda Staicu, Consultant fiscal
multumesc frumos. m-ati lamurit. voi trece excursia pe cheltuieli nedeductibile.