Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata drepturilor salariale in urma unei hotarari ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata drepturilor salariale in urma unei hotarari judecatoresti

Buna ziua,
Am castigat in instanta un litigiu de munca, pentru care angajatorul este obligat sa ma repuna pe post, m-a repus fara sa semnez acte altele in afara de fluturasii de salariu din decembrie incepand, si sa imi plateasca salariile restante pe toata perioada cat am fost dat afara 4 luni.

Din decembrie de cand am castigat si pana acum nu mi-a dat salariile restante, (angajatorul nu a facut recurs).

Intrebarea mea este in cat timp trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat sa mi le dea?

Mentionez eu nu am semnat nimic in sensul ca nu mai vreau banii sau ca i-am primit.

Multumesc anticipat.
trebuie sa-l actionati in instanta pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti ( prin plangere penala prealabila).
Multumesc de raspuns,
insa pe mine ma interesa mai mult daca exista un timp limita de la pronuntarea sentintei in carre trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat de hotarare sa mi le dea?
Executarea unei sentinte judecatoresti in dreptul muncii se face printr-o cerere adresata de catre partea interesata celeilalte parti.
Daca in termen de 15 zile de la data depunerii cererii dumneavoastra angajatorul refuza sa puna in executare hotararea, va puteti adresa parchetului sau politiei cu o plangere penala.
Refuzul de a pune in aplicare o hotarare dupa trecerea termenului constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare sau amenda penala.

Codul muncii
Art. 277. - Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind plata salariilor in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de catre partea interesata constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amenda.
Art. 278. - Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind reintegrarea in munca a unui salariat constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda.
Art. 279. - (1) In cazul infractiunilor prevazute la art. 277 si 278 actiunea penala se pune in miscare la plangerea persoanei vatamate.
(2) Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
rosu gheorghe, utilizator
MatusaVulpe a scris:

Multumesc de raspuns,
insa pe mine ma interesa mai mult daca exista un timp limita de la pronuntarea sentintei in carre trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat de hotarare sa mi le dea?

Va puteti adresa si unui executor judecatoresc , in acest sens..... executarea hotararii judecatoresti o puteti face in termen de 3 ani de zile de la data pronuntarii acesteia.
freeelis a scris:

MatusaVulpe a scris:

Multumesc de raspuns,
insa pe mine ma interesa mai mult daca exista un timp limita de la pronuntarea sentintei in carre trebuie sa imi dea salariile restante si daca trece o anumita perioada de timp si el nu mi-a dat salariile apoi mai este obligat de hotarare sa mi le dea?

Va puteti adresa si unui executor judecatoresc , in acest sens..... executarea hotararii judecatoresti o puteti face in termen de 3 ani de zile de la data pronuntarii acesteia.

Acesta e raspunsul care ma intereseaza, va multumesc.