Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... DEDICATIE TUTUROR FEMEILOR SI MAMELOR !
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

DEDICATIE TUTUROR FEMEILOR SI MAMELOR !

"Am invatat ..."
de Octavian Paler

:vishenka:

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile,
sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta murim.
Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pese.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
?i ca in doar cateva secunde poti sa o pierzi
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie
Indiferent de consecinte
Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparat
Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fi iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
Si nu faptele sale
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat
Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede ...
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubit
”De la tine scumpa mama”
-----------------------------------

actb, utilizator
=D> Bravo pentru topicul deschis.

La multi ani pentru toate doamnele !!!!!
La multi ani,mamelor si femeilor!

Adrian Păunescu

Cântec femeiesc

Aşa e mama şi a fost bunica
Aşa suntem femei lângă femei
Părem nimic şi nu-nsemnăm nimica
Doar nişte "ele" ce slujesc pe "ei".

Ei neglijenţi, iar ele foarte calme
Ei încurcând ce ele limpezesc
Ei numai tălpi şi ele numai palme
Acesta e destinul femeiesc.

ªi-n fond, ce fac femeile pe lume?
Nimic măreţ, nimic impunător.
Schimbându-şi după ei şi drum şi nume
Pun lucrurile iar la locul lor.

Cu-atâţia paşi ce au făcut prin casă
ªi pentru care plată nici nu cer
De-ar fi pornit pe-o cale glorioasă
Ar fi ajuns şi dincolo de cer.

Ei fac ce fac şi tot ce fac se vede
Ba strică mult şi ele-ndreaptă tot
ªi de aceea nimeni nu le crede
Când cad, îmbătrânesc şi nu mai pot.

Aşa e mama şi a fost bunica
ªi ca ele mâine eu voi fi.
Ce facem noi, femeile? Nimica,
Decât curat şi uneori copii.

Suntem veriga firului de aţă
În fiecare lanţ făcut din doi
Ce greu cu noi femeile în viaţă

Felicitari domnule,pentru frumosul gest de a deschide acest topic.:bow:
Desi nu sunt mama,am avut o mama,de care imi este dor...:love:
Iti urez tie, Sotie si Mama, Bunica, Nepoata ori Zgatie mica, fericire in viata personala, succes in munca si cer senin deasupra capului.

DECRET

Eu, Fiodor Kuzmici, slavit fie-mi numele, Marzac suprem, multi ani sa traiesc, Secletar, Academist si Erou, Navigator si Tamplar, in grija mea neninterupta fata de popor, decretez:
Mi-am amintit ceva ce uitasem cu totul, prins cu treburile tarii.
Ziua de Opt Martie va fi si ea sarbatoare, Ziua Internationala a Femeii.
Aceasta sarbatoare nu va fi zi libera.
Adica se va merge la lucru, dar se va munci mai relaxat.
Ziua Femeii este un fel de Sarbatoare a Muierii.
In aceasta zi se va arata stima si respect tuturor femeilor, fie ele Sotii si Mame, Bunici si Nepoate, ori chiar Zgatii mici - toate trebuie respectate.
In aceasta Zi de Sarbatoare ele nu trebuie batute ori imbrancite, nu trebuie sa faca nimic din cele obisnuite, in schimb ele, Sotii si Mame, Bunici, Nepoate ori Zgatii mici, pot sa se trezeasca mai devreme dimineata, sa coaca placinte si sa faca prajituri ori alte bunatati, sa faca izba luna, sa spele podelele, sa lustruiasca lavitele, sa care apa de la fantana, sa spele hainele si lenjeria si, daca au rogojini sau presuri, trebuie sa le bata bine, ca stiu eu ca la voi in izbe e atata praf, de trebuie sa te tii de nas. Trebuie sa taie lemne, sa faca focul in baie si sa frece peste tot. Sa pregateasca o masa mai bogata, cu blinele si tot felul de gustari; sa ingramadeasca pe masa tot ce a ramas de la Anul Nou.
La intoarcerea de la munca vor fi felicitate Sotiile si Mamele, Bunicile, Nepoatele ori Zgatiile mici cu ocazia Zilei Internationale a Femeii.
Li se va spune: "Iti urez tie, Sotie si Mama, Bunica, Nepoata ori Zgatie mica, fericire in viata personala, succes in munca si cer senin deasupra capului."
Oricarei femei, fie Vecina ori altceva, i se vor adresa aceleasi cuvinte respectuoase.
Mai tarziu, beti, veseliti-va, mancati ce vreti, distrati-va, dar cu masura.

Kablukov

---------------------------------------
Tatiana Tolstaia, Zatul,Curtea Veche, Bucuresti, 2006, p. 103-104.
(trad. Luana Schidu)
Nichita Stănescu
Către Galateea

Iti stiu toate timpurile, toate miscarile, toate parfumurile
si umbra ta, si tacerile tale, si sanul tau
ce cutremur au si ce culoare anume,
si mersul tau, si melancolia ta, si sprancenele tale,
si bluza ta, si inelul tau, si secunda
si nu mai am rabdare si genunchiul mi-l pun în pietre
si mă rog de tine,
naste-mă.

Stiu tot ce e mai departe de tine,
atat de departe, incat nu mai exista aproape -
dupa-amiaza, dupa-orizontul, dincolo-de-marea...
si tot ce e dincolo de ele,
si atat de departe, incat nu mai are nici nume.
De aceea-mi indoi genunchiul si-l pun
pe genunchiul pietrelor, care-l ingana.
Si mă rog de tine,
naste-mă.

Stiu tot ceea ce tu nu stii niciodata, din tine.
Bataia inimii care urmeaza bataii ce-o auzi,
sfarsitul cuvantului a carui prima silaba tocmai o spui
copacii - umbre de lemn ale vinelor tale,
raurile - miscatoare umbre ale sangelui tau,
si pietrele, pietrele - umbre de piatra ale genunchiului meu,
pe carc mi-I plec în fata ta si mă rog de tine,
naste-mă. Naste-mă.

LA MULTI ANI TUTUROR FEMEILOR SI MAI ALES MAMICILOR

8 Martie e ziua celor ce dau viata, a celor ce iubesc, a celor ce daruiesc iubire neconditionat, a celor ce stiu sa lupte.

:vishenka: