Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OUG 62/2010
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OUG 62/2010

Tatal meu a efectuat stagiul militar in cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1954-1957. A beneficiat de suma de 154 ron pe legi speciale (drepturi prevazute de Legea nr. 309/2002), si a decedat in anul 2009.
In anul 2010 a fost emisa OUG 62/2010 care face referiri la unele despagubiri de care ar beneficia si descendentii de gradul I. Ulterior am inteles ca au fost emise doua Decizii emise de Curtea Constitutionala.
Puteti sa-mi spuneti ce se poate face in acest moment ? Se mai pot depune actele pentru a putea beneficia de aceste drepturi?
Nu este vorba de oug 62/2010. Aceasta a fost declarata neconstitutionala de CC deoarece limita cuantumul despagubirilor.
Este vorba de Legea 221/2009 care acorda despagubiri morale fostilor detinuti politici, deportati etc. Dar cel mai important articol din Legea 221/2009, respectiv art. 5 alin. 1 lit. a a fost si el declarat neconstitutional. Deci, exista legea dar fara vreun drept de a beneficia. Este un proiect de lege, dar deocamdata suntem in faza suspendarii art. 5 alin. 1 lit. a. Mentionez: articolul 5 nu a fost abrogat. Instantele din tara dau solutii diferite. Oricum, legea este in vigoare, iar termenul pentru a depune o cerere este de 3 ani.