avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OUG 62/2010
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OUG 62/2010

Tatal meu a efectuat stagiul militar in cadrul Directiei Generale a Serviciului Muncii in perioada 1954-1957. A beneficiat de suma de 154 ron pe legi speciale (drepturi prevazute de Legea nr. 309/2002), si a decedat in anul 2009.
In anul 2010 a fost emisa OUG 62/2010 care face referiri la unele despagubiri de care ar beneficia si descendentii de gradul I. Ulterior am inteles ca au fost emise doua Decizii emise de Curtea Constitutionala.
Puteti sa-mi spuneti ce se poate face in acest moment ? Se mai pot depune actele pentru a putea beneficia de aceste drepturi?
Cel mai recent răspuns: mobexport , utilizator 10:56, 9 Martie 2011
Nu este vorba de oug 62/2010. Aceasta a fost declarata neconstitutionala de CC deoarece limita cuantumul despagubirilor.
Este vorba de Legea 221/2009 care acorda despagubiri morale fostilor detinuti politici, deportati etc. Dar cel mai important articol din Legea 221/2009, respectiv art. 5 alin. 1 lit. a a fost si el declarat neconstitutional. Deci, exista legea dar fara vreun drept de a beneficia. Este un proiect de lege, dar deocamdata suntem in faza suspendarii art. 5 alin. 1 lit. a. Mentionez: articolul 5 nu a fost abrogat. Instantele din tara dau solutii diferite. Oricum, legea este in vigoare, iar termenul pentru a depune o cerere este de 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmasii etnicilor germani deportati in rusia andreeaely andreeaely Buna ziua De curand am aflat de legea 221/2009 si as dori sa aflu care sunt pasii de urmat pt obtinerea unor despagubiri si daca exista sanse de obtinere a ... (vezi toată discuția)
Acordarea despagubirilor ContSters79066 ContSters79066 Revin cu o întrebare pe care am mai pus-o în anul 2010 referitoare la acordarea desbăgubirilor în cuantum de 5.000 de euro, despăgubiri acordate în baza ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 valentinu valentinu mai este valabil art.5 din legea 221/2009?am inteles ca s-a dat ordonanta de urgenta in anul 2010 prin care s-a abrogat acest aricol (vezi toată discuția)