Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

mai este valabil art.5 din legea 221/2009?am inteles ca s-a dat ordonanta de urgenta in anul 2010 prin care s-a abrogat acest aricol
Legea nr.202/2010 a modificat si completat prin art. XIII Legea nr. 221/2009 privind condamnarile cu caracter politic si masurile administrative asimilate acestora, pronuntate in perioada 6 martie 1945- 22 decembrie 1989, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 396 din 11 iunie 2009, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa cum urmeaza:

1. La articolul 4, dupa alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (6), cu urmatorul cuprins:
"(6) Hotararea pronuntata potrivit alin. (4) este supusa recursului, care este de competenta curtii de apel."

2. La articolul 5, partea introductiva a alineatului (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 5
(1) Orice persoana care a suferit condamnari cu caracter politic in perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic, precum si, dupa decesul acestei persoane, sotul sau descendentii acesteia pana la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instantei prevazute la art. 4 alin. (4), in termen de 3 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligarea statului la:".

3. La articolul 5, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Hotararile judecatoresti pronuntate in temeiul prevederilor alin. (1) lit. a) si b) sunt supuse recursului, care este de competenta curtii de apel, si sunt puse in executare de Ministerul Finantelor Publice, prin directiile generale ale finantelor publice judetene, respectiv a municipiului Bucuresti."
=======

Art. 5 actualizat are urmatorul cuprins in prezent:
(1) Orice persoana care a suferit condamnari cu caracter politic in perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic, precum si, dupa decesul acestei persoane, sotul sau descendentii acesteia pana la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instantei prevazute la art. 4 alin. (4), in termen de 3 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligarea statului la:
a) acordarea unor despagubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare in cuantum de pana la:
1. 10.000 de euro pentru persoana care a suferit condamnarea cu caracter politic in perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic;
2. 5.000 de euro pentru sotul/sotia si descendentii de gradul I;
3. 2.500 de euro pentru descendentii de gradul al II-lea;

b) acordarea de despagubiri reprezentand echivalentul valorii bunurilor confiscate prin hotarare de condamnare sau ca efect al masurii administrative, daca bunurile respective nu i-au fost restituite sau nu a obtinut despagubiri prin echivalent in conditiile Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945-22 decembrie 1989, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau ale Legii nr. 247/2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, cu modificarile si completarile ulterioare;

c) repunerea in drepturi, in cazul in care prin hotararea judecatoreasca de condamnare s-a dispus decaderea din drepturi sau degradarea militara.

(1 ind.1) La stabilirea cuantumului despagubirilor prevazute la alin. (1), instanta judecatoreasca va lua in considerare, fara a se limita la acestea, durata pedepsei privative de libertate, perioada de timp scursa de la condamnare si consecintele negative produse in plan fizic, psihic si social, precum si masurile reparatorii deja acordate in temeiul Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, si al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 214/1999 privind acordarea calitatii de luptator in rezistenta anticomunista persoanelor condamnate pentru infractiuni savarsite din motive politice persoanelor impotriva carora au fost dispuse, din motive politice, masuri administrative abuzive, precum si persoanelor care au participat la actiuni de impotrivire cu arme si de rasturnare prin forta a regimului comunist instaurat in Romania, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 568/2001, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Hotararile judecatoresti pronuntate in temeiul prevederilor alin. (1) lit. a) si b) sunt supuse recursului, care este de competenta curtii de apel, si sunt puse in executare de Ministerul Finantelor Publice, prin directiile generale ale finantelor publice judetene, respectiv a municipiului Bucuresti.

(3) Cererile prevazute la alin. (1) sunt scutite de taxa de timbru.

(4) Prezenta lege se aplica si persoanelor carora le-au fost recunoscute drepturile prevazute de Decretul-lege nr. 118/1990, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanelor carora li s-a recunoscut calitatea de luptator in rezistenta anticomunista, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 214/1999, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 568/2001, cu modificarile si completarile ulterioare, in masura in care se incadreaza in prevederile art. 1, 3 si 4, precum si persoanelor care au fost condamnate prin hotarari judecatoresti pentru savarsirea de infractiuni la care face referire prezenta lege si care au obtinut desfiintarea, anularea sau casarea hotararilor de condamnare, ca urmare a exercitarii cailor extraordinare de atac, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cu conditia sa nu fi beneficiat de drepturile prevazute la alin. (1) lit. a), b) sau c).

(5) Acordarea de despagubiri in conditiile prevazute la alin. (1) lit. b) atrage incetarea de drept a procedurilor de solutionare a notificarilor depuse potrivit Legii nr. 10/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau Legii nr. 247/2005, cu modificarile si completarile ulterioare.
ca sanse pot avea in cazul unui eventual proces?mentionez ca bunicul meu a fost detinut politic efectuind un total de 8 ani inchisoare.de asmenea mama mea este in viata.
Sansele pot fi atat de castig, dar si de pierdere ... nu cred ca exista cineva care va poate spune exact sansele de admiterea cererii dvs ...
Cu tot respectul freelis dar ati omis cateva aspecte:
1. Plafonarea pana la 10 000 euro nu mai este valabila. OUG 62/2010 a fost declarata neconstitutionala prin Decizia CC nr. 1354/2010. Nefiind emisa o lege care sa aprobe oug 62/2010 (care modifica art. 5 alin. (1) lit. a) din Legea 221/2009), aceasta fiind emisa pentru a plafona cuantumul despagubirilor, ramane valabil art. 5 alin. 1 lit. a) teza 1.
2. Art. 5 alin. 1 lit. a) teza 1, a fost declarat neconstitutional prin decizia CC 1358/2010. Nu voi expune aici motivarea CC, dar veti observa ca aceasta se bate cap in cap cu motivarea Deciziei 1354.
3. Art. 5 alin. 1 lit a) teza 1 nu a fost abrogat. El este doar suspendat conf. art. 147 din Constitutie. In prezent sunt cateva proiecte de modificare a Legii 221/2009. In opinia mea, atat timp cat art. 5 alin. 1 lit. a) nu a fost abrogat, se mai pot depune cereri. Mai mult, daca abuzurile suferite nu sunt incadrate de drept ca avand caracter politic (art. 2 si 3), puteti solicita constatarea caracterului politic printr-un capat de cerere separat. Daca vi s-au confiscat bunuri (ex. celor deportati din Banat li s-au confiscat animale, unelte agricole, etc), sau aveti notificari nesolutionate (ex. Legea 10), puteti solicita daune materiale.
Urmeaza ca instanta sa va respinga capatul de cerere cu privire la daune morale (mai ales avand in vedere decizia 12 a ICCJ), dar va trebui sa le admita pe celelalte.
Oricum, ramane raspunderea delictuala a statului care nu a intrat in prescriptie avand in vedere ca prin Legea 221/2009 ati fost repus in termen.
Succes.
Numai teza a I a fost declarata neconsitutionala, insa tezele 2 si 3 sunt constitutionale ... iar asa cum a sustinut userul , este vorba despre un litigiu promovat de masa sa sau de el ..fapt ce ar deveni incidente prevederile art.5 alin.1 lit.b - descendentii de gradul I sau c - descendenţi de gradul II din Legea nr.221/2009.
Cornel Vasile, Consilier juridic