Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor

Buna ziua,

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.

As dori sa creez o carte de colorat pentru copii, iar pe anumite pagini din carte as vrea sa "folosesc" versurile poeziilor pentru copii sau texte deja existente in cartile cu poezii pentru copii. Ce pasi ar trebui sa urmez pentru a nu avea probleme, in vederea folosirii versurilor scrise de alti autori?
Cf. art. 25 din Legea 8/1996 privind dreptul de autor, drepturile de autor asupra creatiilor expira in principiu la 70 de ani de la decesul autorului. Daca operele au fost publicate initial sub pseudonim sau anonime, protectia dureaza timp de 70 de ani de la publicare. Pentru alte opere, trebuie sa contactati detinatorii drepturilor, in principiu editurile in editiile carora le-ati citit va pot ajuta.