Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Care lege vorbeste despre prescrierea obligatiilor ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Care lege vorbeste despre prescrierea obligatiilor dintr-un contract pt drepturi de autor

Intre anii 2006-2008 am facut doua traduceri de carte pentru o editura, pe contracte de drepturi de autor. Nu am fost platita conform obligatiilor contractuale, si cand, dupa o vreme am dorit sa-i actionez in instanta, avocata pe care o contactasem mi-a spus ca oricum obligatia lor se prescrie dupa 3 ani de la semnarea contractului.

As dori sa stiu care este acea lege, am nevoie de baza legala pentru o decizie de a trece acei bani la pierderi in contabilitate.

Daca nu am deschis topicul la rubrica potrivita, imi cer scuze, si rog un moderator sa-l mute acolo unde crede ca este mai nimerit.
legea8/1996
Prescriptia extinctiva este reglementata de Codul civil si nu de Legea nr.8/1996 ...
Multumesc mult de tot! Am gasit asa:

Codul Civil, Cartea VI, Titlul I - CAPITOLUL II - Termenul prescriptiei extinctive

Termenul general de 3 ani

Art. 2.517. - Termenul prescriptiei este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen.
Pulbere-de-stele, utilizator
freeelis a scris:

Prescriptia extinctiva este reglementata de Codul civil si nu de Legea nr.8/1996 ...

CAPITOLUL V
Durata protectiei dreptului de autor

Art. 24. � (1) Dreptul de autor asupra unei opere literare, artistice sau stiintifice se naste din momentul crearii operei, oricare ar fi modul sau forma concreta de exprimare.
(2) Daca opera este creata, intr-o perioada de timp, in parti, serii, volume si in orice alte forme de continuare, termenul de protectie va fi calculat, potrivit alin. (1), pentru fiecare dintre aceste componente.
Art. 25. � (1) Drepturile patrimoniale prevazute la art. 13, 16, 17, 18 si 21 dureaza tot timpul vietii autorului, iar dupa moartea acestuia se transmit prin mostenire, potrivit legislatiei civile, pe o perioada de 70 de ani, oricare ar fi data la care opera a fost adusa la cunostinta publica in mod legal. daca nu exista mostenitori, exercitiul acestor drepturi revine organismului de gestiune colectiva mandatat in timpul vietii de catre autor sau, in lipsa unui mandat, organismului de gestiune colectiva cu cel mai mare numar de membri, din domeniul respectiv de creatie.
(2) Persoana care, dupa incetarea protectiei dreptului de autor, aduce la cunostinta publica, in mod legal, pentru prima oara, o opera nepublicata inainte, beneficiaza de protectia echivalenta cu cea a drepturilor patrimoniale ale autorului. Durata protectiei acestor drepturi este de 25 de ani incepand din momentul in care a fost adusa pentru prima oara la cunostinta publica, in mod legal.
Art. 26. � (1) Durata drepturilor patrimoniale asupra operelor aduse la cunostinta publica sub pseudonim sau fara indicarea autorului este de 70 de ani de la data aducerii la cunostinta publica a acestora.
(2) Cand identitatea autorului este adusa la cunostinta publica inainte de expirarea termenului prevazut la alin. (1), se aplica dispozitiile art. 25 alin. (1).
Art. 27. � (1) Durata drepturilor patrimoniale asupra operelor realizate in colaborare este de 70 de ani de la moartea ultimului coautor.
(2) In cazul in care contributiile coautorilor sunt distincte, durata drepturilor patrimoniale pentru fiecare dintre acestea este de 70 de ani de la moartea fiecarui coautor.
Art. 28. � Durata drepturilor patrimoniale asupra operelor colective este de 70 de ani de la data aducerii operelor la cunostinta publica. In cazul in care aceasta nu se realizeaza timp de 70 de ani de la crearea operelor, durata drepturilor patrimoniale expira dupa trecerea a 70 de ani de la crearea operelor.
Art. 29. � Durata drepturilor patrimoniale asupra operelor de arta aplicata este de 25 de ani de la data crearii acestora.
Art. 30. � Drepturile patrimoniale asupra programelor pentru calculator dureaza tot timpul vietii autorului, iar dupa moartea acestuia se transmit prin mostenire, potrivit legislatiei civile, pe o perioada de 50 de ani.
Art. 31. � Modificarile neesentiale, adaugarile, taieturile sau adaptarile aduse in vederea selectiei ori aranjarii, precum si corectarea continutului unei opere sau colectii, care sunt necesare pentru continuarea activitatii colectiei in modul in care a intentionat autorul operei, nu vor extinde termenul de protectie a acestei opere sau colectii.
Art. 32. � Termenele stabilite in prezentul capitol se calculeaza incepand cu data de 1 ianuarie a anului urmator mortii autorului sau aducerii operei la cunostinta publica, dupa caz.

Eu nu sunt AUTOR, sunt traducatoarea... deci consider ca freeelis mi-a raspuns corect.

Prin contract drepturile apartin editurii, nu mie, eu am fost doar persoana care a muncit la traducere si atat, nu am nici un alt drept asupra cartilor respective, nu le pot tipari si vinde, nu le pot ceda altei edituri, etc. Aveam dreptul sa fiu platita. Nu am fost. Dar asta s-a intamplat acum 7 ani, deci fapta editurii de a nu-si respecta propriul contract este prescrisa.
Pulbere-de-stele, utilizator