Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arestat pentru ultraj contra bunelor moravuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arestat pentru ultraj contra bunelor moravuri

as dori si eu sa aflu o parere,fratele meu e arestat de 3 luni ptr. ultraj contra bunelor moravuri a avut si infractiunile de vatamare si distrugere care au fost retrase ulterior,i-a ramas doar ultraju,mentionez k este recidivist dar fara coada sau suspendare,sa prezentat singur la politie dupa care la arestat in aceste 3 luni l-au lasat numai in pronuntare nici nu i sa drumu nici nu il condamna.MENTIONEZ ca cu 2 luni inainte sa se intample necazu la prietena sa la care mai dormea in nici un caz 7 zile consecutive sa facut o perchezitie ccu vreo 20 de politai si 20 de mascati,parintii prietenei sale a facut plangere la bucuresti deoarece perchezitia nu a fost facuta corect ptr.ca fratele meu nu are domiciliu la ea si politai cu vina sau ales cu dosare penale,aceiasi politai iau facut si dosaru fratelui meu si inspectorul sef de la perchezitie a fost chiar anchetatoru,ma gandesc k acuma vrea sa se razbune.VIineri are instanta de fond si chiar nu stim la ce sa ne asteptam daca iar da cu suspendare sau lar condamna.AS DORI O PARERE.MULTUMESC ANTICIPAT
depinde daca a este recidivist sau nu ( recidiva mare /mica) , nu inteleg daca a fost condamnat sau nu. daca nu a fost condamnat pentru vatamare si distrugere, are sanse sa ia o pedeapsa fara privare de liberate. depinde de actele de la dosar, aceasta este o parere subiectiva
este recidivist, asa ca sunt riscuri destul de mari. noi nu prea putem sa va spunem ce se va intampla deoarece nu cunoastem dosarul. dvs ar trebui sa va intrebati avocatul. el stie cel mai bine deoarece cunoaste toate datele.
pt aceasta infractiune, normal ar fi sa nu faca puscarie dar...
i-am pus 2 avocati,dar dansii nu ne da prea multe sperante,ma gandesc ca ultraju contra bunelor moravuri nu este asa de grav si de acea speram ca vineri macar sa i dea cu suspendare.Am mentionat k el este recidivist dar nu are coada sau vreo suspendare
as dori sa angajez un avocat care ar putea sa il scoata cu suspendare pretul nu conteaza,dosarul se afla la slobozia
Ce condamnare a avut ultima oara si acum cati ani?
Ce pedeapsa a primit atunci?
Pentru ce infractiune a fost condamnat?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat