avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... conditii de admisibilitate CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

conditii de admisibilitate CEDO

Art 35^1 din conventie prevede epuizarea tuturor cailor de atac interne.
Intrebare: daca aceste cai au fost epuizate conf procedurilor, dar in ultima cale de atac se invoaca o exceptie pt care nu pot fi luate in calcul noile dovezi aduse, aceste probe pot fi expuse catre CEDO in conditii de admisibilitate?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: eumarian , utilizator 00:51, 7 Septembrie 2011
CEDO nu verifica fondul .Din pacate, 90% din plangerile romanilor ,sunt declarate inadmisibbile.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2011
avvalentina, utilizator
1 Tocmai pt ca nu verifica fondul am intrebat daca acele probe propuse in recurs, care nu au fost admise procedural, daca pot fi expuse catre CEDO(ca si argumente)
2 De aceea intreb, pt a nu depune o cerere inadmisibila.
clientX a scris:

1 Tocmai pt ca nu verifica fondul am intrebat daca acele probe propuse in recurs, care nu au fost admise procedural, daca pot fi expuse catre CEDO(ca si argumente)
2 De aceea intreb, pt a nu depune o cerere inadmisibila.


Este dificil un raspuns in concret fara dosarul in fata.Acele argumente de care vorbiti trebuiesc privite prin prisma incalcarii dr. Conventiei.Apararea deficitara nu e motiv de admisibilitate.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2011
avvalentina, utilizator
V-as fi profund recunoscator pt un raspuns ceva mai mult decit unidirectional.
Un motiv de admisibilitate este egalitatea armelor, ce ar putea rezulta in urma neadmiterii acelor mai bine zis argumente.
Sau , ceea ce intreb eu, daca poate fi readus in discutie, ca si argumente pt dreptul la un proces echitabil, acele probe neadmise in tara.
clientX a scris:

V-as fi profund recunoscator pt un raspuns ceva mai mult decit unidirectional.
Un motiv de admisibilitate este egalitatea armelor, ce ar putea rezulta in urma neadmiterii acelor mai bine zis argumente.
Sau , ceea ce intreb eu, daca poate fi readus in discutie, ca si argumente pt dreptul la un proces echitabil, acele probe neadmise in tara.

Pentru noile dovezi incercati caile extraordinare de atac. Nu va bazati pe CEDO... parerea mea.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2011
avvalentina, utilizator

Alte discuții în legătură

Cerere de revizuire respinsa grosu48 grosu48 Ce pot face daca mi s-a respins cererea de revizuire prin incalcarea jurisprudentei CEDO(cererea 18183 Martocian vs ... (vezi toată discuția)
Aplicatie catre cedo issidore13 issidore13 Recurs pronuntat in 23.11.2012,atacat cu contestatie in anulare in data de 23.10.2013,contestatie admisa in parte,desfiinteaza in parte decizia de ... (vezi toată discuția)
Inainte de cedo, putem desfiinta in instanta nationala o hotarire irevocabila solutionata cu incalcarea dreptului la un proces echitabil ? – in tem. art.13 recursul efectiv eugen82 eugen82 Va solicit parerea cu privire la urmatoarea lipsa in c.pr.civ – contestatia in anulare (in opinia mea): Hotarire irevocabila, recursul respins si ... (vezi toată discuția)