Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... conditii de admisibilitate CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

conditii de admisibilitate CEDO

Art 35^1 din conventie prevede epuizarea tuturor cailor de atac interne.
Intrebare: daca aceste cai au fost epuizate conf procedurilor, dar in ultima cale de atac se invoaca o exceptie pt care nu pot fi luate in calcul noile dovezi aduse, aceste probe pot fi expuse catre CEDO in conditii de admisibilitate?
Va multumesc.
CEDO nu verifica fondul .Din pacate, 90% din plangerile romanilor ,sunt declarate inadmisibbile.
avvalentina, utilizator
1 Tocmai pt ca nu verifica fondul am intrebat daca acele probe propuse in recurs, care nu au fost admise procedural, daca pot fi expuse catre CEDO(ca si argumente)
2 De aceea intreb, pt a nu depune o cerere inadmisibila.
clientX a scris:

1 Tocmai pt ca nu verifica fondul am intrebat daca acele probe propuse in recurs, care nu au fost admise procedural, daca pot fi expuse catre CEDO(ca si argumente)
2 De aceea intreb, pt a nu depune o cerere inadmisibila.

Este dificil un raspuns in concret fara dosarul in fata.Acele argumente de care vorbiti trebuiesc privite prin prisma incalcarii dr. Conventiei.Apararea deficitara nu e motiv de admisibilitate.
avvalentina, utilizator
V-as fi profund recunoscator pt un raspuns ceva mai mult decit unidirectional.
Un motiv de admisibilitate este egalitatea armelor, ce ar putea rezulta in urma neadmiterii acelor mai bine zis argumente.
Sau , ceea ce intreb eu, daca poate fi readus in discutie, ca si argumente pt dreptul la un proces echitabil, acele probe neadmise in tara.
clientX a scris:

V-as fi profund recunoscator pt un raspuns ceva mai mult decit unidirectional.
Un motiv de admisibilitate este egalitatea armelor, ce ar putea rezulta in urma neadmiterii acelor mai bine zis argumente.
Sau , ceea ce intreb eu, daca poate fi readus in discutie, ca si argumente pt dreptul la un proces echitabil, acele probe neadmise in tara.

Pentru noile dovezi incercati caile extraordinare de atac. Nu va bazati pe CEDO... parerea mea.
avvalentina, utilizator