avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Perioada maxima de plata a unei facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Perioada maxima de plata a unei facturi

Buna ziua! As dori si eu sa stiu care este perioada maxima legala de plata a unei facturi in care nu se mentioneaza data limita de plata.
Cel mai recent răspuns: ndianaz , utilizator 18:41, 20 Martie 2011
ndianaz a scris:

Buna ziua! As dori si eu sa stiu care este perioada maxima legala de plata a unei facturi in care nu se mentioneaza data limita de plata.

Am uitat sa mentionez ca factura este eliberata pentru prestari servicii (realizare software orientat client) de catre P.F.A.
Va multumesc anticipat!
Pentru servicii trebuie sa intocmiti un contract, care va stipula toate clauzele inclusiv termenul de plata, termenul de realizare.In lipsa lui, puteti avea surpriza ca la un control ulterior al DGFP sa nu vi se recunoasca serviciul dat pe cheltuieli.
soficu cristina a scris:

Pentru servicii trebuie sa intocmiti un contract, care va stipula toate clauzele inclusiv termenul de plata, termenul de realizare.In lipsa lui, puteti avea surpriza ca la un control ulterior al DGFP sa nu vi se recunoasca serviciul dat pe cheltuieli.

Multumesc pentru raspuns, insa eu sunt prestatorul de servicii, si cel care a emis factura. Atunci cand am inceput lucrarea nu imi capatasem inca autorizatia, si a fost o intelegere verbala, urmand ca ulterior, cand termin actele sa eliberez factura firmei. Insa, in lipsa unui contract nu puteam trece o data limita de plata. Sau se putea? Se mai poate face un contract ulterior? Si daca nu, exista o limita de plata legala a unei facturi in care nu se mentioneaza data si nu e emisa in baza unui contract?
Asteptati sa va incasati banii ,in acest caz.Daca nu achita clentul,aveti alte mijloace legale de recuperare a banilor. Dar deja acestea sunt de natura juridica.

Ultima modificare: Duminică, 20 Martie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns! Pe mine ma intereseaza totusi cam cat trebuie sa stept?

Alte discuții în legătură

Clauza contractuala firma cablu, denuntare unilaterala cu un preaviz de 30 de zile r0nni3 r0nni3 Buna, am o curiozitate si sper ca ma poate ajuta cineva. Este vorba de serviciile UPC, anexa 1 - conditii generale contractuale, art 2: \"Oricare parte poate ... (vezi toată discuția)
Pfa servicii informatice 6201 - intrebari despre activitate si cod caen sanducosmin sanducosmin Buna ziua, Sunt in curs de infiintare a unui PFA cu norma de venit in Bucuresti. Datorita cumularii normelor, sunt nevoit sa aleg un singur cod CAEN din ... (vezi toată discuția)
Facturi neplatite fost proprietar Florin-Galati Florin-Galati Buna ziua, a-si dori sa ma sfatuiti si pe mine intr-o problema, In data de 9.07.2014 am cumparat un apartament prin credit prima casa, fostul proprietar avand ... (vezi toată discuția)