Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Perioada maxima de plata a unei facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Perioada maxima de plata a unei facturi

Buna ziua! As dori si eu sa stiu care este perioada maxima legala de plata a unei facturi in care nu se mentioneaza data limita de plata.
ndianaz a scris:

Buna ziua! As dori si eu sa stiu care este perioada maxima legala de plata a unei facturi in care nu se mentioneaza data limita de plata.

Am uitat sa mentionez ca factura este eliberata pentru prestari servicii (realizare software orientat client) de catre P.F.A.
Va multumesc anticipat!
Pentru servicii trebuie sa intocmiti un contract, care va stipula toate clauzele inclusiv termenul de plata, termenul de realizare.In lipsa lui, puteti avea surpriza ca la un control ulterior al DGFP sa nu vi se recunoasca serviciul dat pe cheltuieli.
soficu cristina a scris:

Pentru servicii trebuie sa intocmiti un contract, care va stipula toate clauzele inclusiv termenul de plata, termenul de realizare.In lipsa lui, puteti avea surpriza ca la un control ulterior al DGFP sa nu vi se recunoasca serviciul dat pe cheltuieli.

Multumesc pentru raspuns, insa eu sunt prestatorul de servicii, si cel care a emis factura. Atunci cand am inceput lucrarea nu imi capatasem inca autorizatia, si a fost o intelegere verbala, urmand ca ulterior, cand termin actele sa eliberez factura firmei. Insa, in lipsa unui contract nu puteam trece o data limita de plata. Sau se putea? Se mai poate face un contract ulterior? Si daca nu, exista o limita de plata legala a unei facturi in care nu se mentioneaza data si nu e emisa in baza unui contract?
Asteptati sa va incasati banii ,in acest caz.Daca nu achita clentul,aveti alte mijloace legale de recuperare a banilor. Dar deja acestea sunt de natura juridica.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns! Pe mine ma intereseaza totusi cam cat trebuie sa stept?