avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Modificari somatie de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Modificari somatie de plata

Buna ziua,
Am inteles ca incepand cu anul acesta solutiile pentru somatia de plata sunt irevocabile, creditorul nemaiputand sa beneficieze de cele 10 zile de la comunicare pentru a face cerere in anulare. Poate cineva sa-mi spuna care este legea (sau HG) care reglementeaza acest lucru?
Cel mai recent răspuns: ContSters183043 , utilizator 08:01, 18 Martie 2011
Acestea sunt modificarile OG 5/2001, deci niciuna de anul acesta.
- Rectificarea din 23.08.2001, publicată în M.Of. nr. 492/2001
- Legea nr. 295/2002
- O.U.G. nr. 142/2002
- O.U.G. nr. 58/2003
- Legea nr. 195/2004.

Cererea in anulare impotriva unei orodnante care contine somatia de plata o poate face numai debitorul in termen de 10 zile de la data la care i-a fost inmanata sau comunicata ordonanta.
Creditorul, in situatia in care i-a fost respinsa cererea, poate introduce actiune pe dreptul comun.
Scuze am facut o regretabila inversiune (confuzie): debitor cu creditor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata ContSters14151 ContSters14151 Mai este in vigoare dispozitia din Ord. 5/2001- privind somatia de plata, conform careia, somatia in materie civila este de competenta judecatoriei in prima ... (vezi toată discuția)
Citatie glia glia sfatuitima va rog am fost citata in judecata pt.somatie de platarespectiv 3 facturi neplatite[2006,2008,2009].Cele din 2009-am dovada platii,dar la celelalte ... (vezi toată discuția)
Client rauplatnic aleius aleius Buna ziua,as vrea sa va intreb cum se procedeaza in situatia unui client care nu-si onoreaza platile? Eu ca furnizo,am livrat marfa,am emis factura pe care am ... (vezi toată discuția)