Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Modificari somatie de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Modificari somatie de plata

Buna ziua,
Am inteles ca incepand cu anul acesta solutiile pentru somatia de plata sunt irevocabile, creditorul nemaiputand sa beneficieze de cele 10 zile de la comunicare pentru a face cerere in anulare. Poate cineva sa-mi spuna care este legea (sau HG) care reglementeaza acest lucru?
Acestea sunt modificarile OG 5/2001, deci niciuna de anul acesta.
- Rectificarea din 23.08.2001, publicată în M.Of. nr. 492/2001
- Legea nr. 295/2002
- O.U.G. nr. 142/2002
- O.U.G. nr. 58/2003
- Legea nr. 195/2004.

Cererea in anulare impotriva unei orodnante care contine somatia de plata o poate face numai debitorul in termen de 10 zile de la data la care i-a fost inmanata sau comunicata ordonanta.
Creditorul, in situatia in care i-a fost respinsa cererea, poate introduce actiune pe dreptul comun.
Scuze am facut o regretabila inversiune (confuzie): debitor cu creditor