avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale somatie de plata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

somatie de plata

Mai este in vigoare dispozitia din Ord. 5/2001- privind somatia de plata, conform careia, somatia in materie civila este de competenta judecatoriei in prima instanta indiferent de valoare, iar somatia in materie comerciala- de competenta tribunalului?
Multumesc mult.
Nu stiu daca Legea 747/2003 este deja in vigoare.
Cel mai recent răspuns: ContSters45447 , utilizator 01:10, 1 August 2008
Ord 5/2001 este in vigoare
Ok, merci.

Asadar, tu spui ca instanta competenta in materie civila este judecatoria, indiferent de valoarea creantei?

Te intreb, fiindca am primit si un alt raspuns, si anume ca, pentru valoarea creantei de sub 1 mld- compententa in materie de somatie de plata este judecatoria, precum in dreptul comun si conform Legea 747/2003, care modifica art.2(1) din Ord.5/2001.
Competenta instantei se stabileste in functie de valoare.
Cum poti sa afirmi ca un litigiu comercial in valoare de 50000 lei este de competenta Tribunalului?
Unde scrie asta in OG 5/2001?#-o
Si in cazul somaiei de plata, competenta se stabileste in fct de valoare.
In materie comerciala, litigiile cu o val de pana la 1 mld, sunt de competenta judecatoriei, peste 1 mld, este competent tribunalul.
Cererile privind somaéia de plata se depun la instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei ãn prima instanta

Alte discuții în legătură

Modificari somatie de plata ContSters183043 ContSters183043 Buna ziua, Am inteles ca incepand cu anul acesta solutiile pentru somatia de plata sunt irevocabile, creditorul nemaiputand sa beneficieze de cele 10 zile de ... (vezi toată discuția)
Citatie glia glia sfatuitima va rog am fost citata in judecata pt.somatie de platarespectiv 3 facturi neplatite[2006,2008,2009].Cele din 2009-am dovada platii,dar la celelalte ... (vezi toată discuția)
Client rauplatnic aleius aleius Buna ziua,as vrea sa va intreb cum se procedeaza in situatia unui client care nu-si onoreaza platile? Eu ca furnizo,am livrat marfa,am emis factura pe care am ... (vezi toată discuția)