Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale somatie de plata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

somatie de plata

Mai este in vigoare dispozitia din Ord. 5/2001- privind somatia de plata, conform careia, somatia in materie civila este de competenta judecatoriei in prima instanta indiferent de valoare, iar somatia in materie comerciala- de competenta tribunalului?
Multumesc mult.
Nu stiu daca Legea 747/2003 este deja in vigoare.
Ord 5/2001 este in vigoare
Ok, merci.

Asadar, tu spui ca instanta competenta in materie civila este judecatoria, indiferent de valoarea creantei?

Te intreb, fiindca am primit si un alt raspuns, si anume ca, pentru valoarea creantei de sub 1 mld- compententa in materie de somatie de plata este judecatoria, precum in dreptul comun si conform Legea 747/2003, care modifica art.2(1) din Ord.5/2001.
Competenta instantei se stabileste in functie de valoare.
Cum poti sa afirmi ca un litigiu comercial in valoare de 50000 lei este de competenta Tribunalului?
Unde scrie asta in OG 5/2001?#-o
Si in cazul somaiei de plata, competenta se stabileste in fct de valoare.
In materie comerciala, litigiile cu o val de pana la 1 mld, sunt de competenta judecatoriei, peste 1 mld, este competent tribunalul.
Cererile privind somaéia de plata se depun la instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei ãn prima instanta