avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reprezentare prin mandat in actiuni in evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reprezentare prin mandat in actiuni in evacuare

buna ziua
Va solicit ca-mi spuneti
1.daca procura in care se specifica ,ca mandatarul poate introduce actiuni privind restituirea propritatii mandantului este valabila pentru actiuni in evacuare .
2.care este termenul de introducerea a recursului impotriva incheierii de sedinta .
3.care este solutia instantei cand se judecaca pe exceptii de fond.definitiva/irevocabila.
4. termenul limita de introducere a recursului impotriva unei hotararii irevocabile
Cel mai recent răspuns: officemvp , utilizator 11:06, 18 Martie 2011
1. Consider ca nu.
2. Daca este vorba despre o eroare materiala inclusa in Incheiere, aceasta se poate invoca la primul termen de judecata. In cazul in care instanta a respins o cerere legata de cuprinsul unei Incheieri, in mod nejustificat, se poate formula recurs odata cu fondul.
3. Depinde de exceptia invocata.
4. Hotararea irevocabila nu mai poate fi atacata cu recurs, ci impotriva acesteia se pot utiliza doar caile exceptionale de atac si numai daca sunt indeplinite conditiile exprese si strict limitative prevazute de legiuitor pentru promovarea acestora: revizuirea si contestatia in anulare. ;)
solutia instantie de fond:adm.exep lipsei calitati de reprezentant, anulaza cererea ca fiind formulata de o persoana lipsita de calitate de reprezentant.Intrebarile mele sunt, pentru persoana in cauza,
A - hot. este definitiva/irevocabila
B.-daca instanta nu a gresit in sensul ca
1.nu a dat un ternen pentru ca mandatarul sa depuna mandatul cerut, fiind la prima infatisare.
2 .nu sa dat termen pentru a depune concluzi scrise de mandatarul fiind ne avocat,cum legal trebui au admise
3. daca ar avea importanta gradul de rudenie in motivatia apararii, mandatara,fiind fiica reclamantei ,ca mandat tacit
Cu multumiri deosebite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandat valabil romibaro romibaro reclamantul, prin mandatar, formuleaza o cerere de chemare in judecata impotriva unei pj private. mandatul este special, indica faptul ca pot fi introduse ... (vezi toată discuția)
Instanta de judecata nu a cercetat fondul cauzei icabulancea icabulancea Am deschis un proces intrucit persoana autorizata care a intocmit documentatia cadastrala a modificat limita de proprietate (am formulat Plingere impotriva ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, drept de proprietate, am ... nicolaect nicolaect buna ziua, transfer drept de propritate: teren extravilan am o \'procura speciala\' semnata de catre vinzator si autentificata de notar in 2007. in procura ... (vezi toată discuția)