Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua, drept de proprietate, am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua, drept de proprietate, am ...

buna ziua,
transfer drept de propritate: teren extravilan
am o 'procura speciala' semnata de catre vinzator si autentificata de notar in 2007. in procura este notat: "prezentul mandat este cu titlu gratuit, netransmisibil si irevocabil". Dupa Codul vechi (in 2007) fiind irevocabil ar trebui sa fie valabil si acum 2021. Rog confirmati.
cu respect /nct
Faptul ca este sau nu revocabil are mai putina importanta. Important este ca mandatul a fost acordat pe codul civil vechi, in 2007, si ca nu s-a specificat un anumit termen de valabilitate, in acest caz, mandatul fiind in continuare valabil (spre deosebire de mandatele acordate pe noul cod civil, dupa 2011, cand, daca nu se specifica un anumit termen de valabilitate, mandatul este in mod automat valabil 3 ani)
sper ca cine a imputernicit mai e in viata.
Persoana care a imputernicit nu mai este in viata. Ce se mai poate face in situatia asta?
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa proprietar si incheiat contract de vanzare cu mostenitorii.
Terenul s-a vandut coform cu pretul pietei (2007) la solicitarea propietarului/defunct. Eu am platit toate taxele din 2007 pana 2021. Dar acum un (din 4) mostenitor nu este de acord si vrea terenul. Exista vreo cale de atac?