Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus minim dupa tura de 12 ore noaptea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus minim dupa tura de 12 ore noaptea

Buna ziua,

Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati.
Daca un angajat lucreaza in ture de 12 ore (7:00-19:00 si 19:00-7:00) si dupa tura de zi (7:00-19:00) are 24 de ore libere. Urmeaza tura de noapte de 12 ore (19:00-7:00). Dupa tura de noapte repausul minim obligatoriu este tot de 12 ore? Deci sistemul de lucru ar fi 12 cu 24.
Scrie undeva ca dupa cele 12 ore de noapte repaosul trebuie sa fie minim 48 ore?
Multumesc anticipat!
Codul Muncii prevede in art.112 alin.2 ca, durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Sa vedem prevederile legale.
Codul muncii: Art. 112. - (1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normat ive specifice o durată zilnică a timpului de muncă
mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Art. 113. - (1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inega l în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.

Art. 111. [durata maximă a timpului de muncă]
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin excepţie, durata timpului de muncă, ce include şi orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiţia ca media orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referinţă de 3 luni calendaristice, să nu depăşească 48 de ore pe săptămână.

Acum, pentru a fi in concordanta si matematica si cu legea, si cu sistemul biologic al organismului, este normal ca dupa 12 ore tura de zi sa urmeze un repaos de 24 ore, asa cum spune legea, iar dupa 12 ore tura de noapte, sa fie 48 repaos.
In felul acesta ajungi intr-o saptamana la 48 de ore lucrate, (4 ture), iar in saptamana urmatoare 36 ore (3 ture), la finalul lunii reiesind acelasi nr. de ore ca la serviciul regulat de 8 ore.
Pentru o mai buna compensare, dupa patru ture consecutive de lucru in regim 12/24, 12/48 se acorda o tura libera, "volanta sau tura pana".

exemplu : 4 persoane asigura permanent un serviciu prin ture de 12 ore astfel incat 2 persoane lucreaza ziua de la 07 la 19 iar celelalte 2 asigura noaptea de la 19 la 07.permanent inseamna 7 zile din 7 deci si sambata si duminica. lucreaza intr-un internat scolar si zile libere pot sa ia doar in vacantele scolare.de ce drepturi beneficiaza ?
Spor de noapte si plata dubla a orelor efectuate in zile nelucratoare.
lucrez de 7 ani in regim 12/24 12/48 dar nu am beneficiat niciodata de "tura pana" sau plata dubla pt orele efectuate sambata si duminica...cele mai putine ture sunt 14 (168 ore) si cele mai multe 16 (192)...as dori sa stiu daca timp de 7 ani am fost "fraierit" de companie si am depus munca voluntara prin cele 20 de ore lucrate in plus in anumite luni care sunt mai multe decat lunile cu 168 de ore si ce se poate face pt a beneficia de plata celor 192 ore lucrate efectiv si plata zilelor de sambata si duminica?
multumesc