Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program 12 cu 24, 12 cu 48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program 12 cu 24, 12 cu 48

Buna ziua,
S-a mai discutat de nenumarate ori acest aspect dar in continure unele aspecte sunt neclare pentru mine.
Trebuie asigurat program 247 intr-o unitate tip call center.
Programul dupa care functionam este urmatorul (12-24/12-48):
Tura 1: 12 ore 07-19 urmate de 24 ore repaus
Tura 2: 12 ore 19-7 urmate de 48 ore repaus
Se platesc sporuri de noapte (23-07) si sporurile de weekend (samabata 00:00 - Duminca 23:59) pentru orice ore prestata in aceste intervale.
Datorita faptului ca angazatii lucreaza si in weekenduri este necesar suplimentarea zilelor libere? Exemplu: dupa tura de zi de 12 ore sambata angajatul poate face duminica tura de 12 ore de noapte, urmata de 48 ore libere?
Tinem cont ca programul este unul prin rotatie si numarul de ore nu depaseste 48 per saptamana. (o saptamana 48, una 36 samd)
Multumesc anticipat.

In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive.
Multumesc. Desigur ca prejudiciaza desfasurarea normala a activitatii. Nu ar fi posibila asigurarea programului 247.
Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore, potrivit art.115 alin.2 C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic