avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... co este afectat de concediile medicale?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

co este afectat de concediile medicale?

Concediul de odihna anual, poate fi afectat in vreun fel de catre zilele de concediu medical
sau a concediilor fara plata? acumulate in perioada acelui an calendaristic?numarul zilelor de co , se modifica?
Cel mai recent răspuns: conu77 , utilizator 08:32, 2 Octombrie 2008
da. Concediul medical influienteaza concediul de odihna.Se diminueaza CO ca si perioada de zile .
hmmdaa multumesc, vedeti in multe srl nu se iau in considerare aceste reguli
Codul Muncii
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic
tocmai citeam in LEGEA nr. 19 din 17 martie 2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
cu modificările şi completările ulterioare până la 01 februarie 2008:
ART. 107
(1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, conform prevederilor art. 101, concediile fiind întrerupte, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
eu inteleg ca nu se diminueaza co datorita cm
Numai concediile fara plata afecteaza concediul de odihna, concediile medicale nu afecteaza concediul de odihna.

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna neefectuat se plateste? gizeh_65 gizeh_65 Vin cu o intrebare si eu...am fost angajata la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data 4 septembrie 2007 pina la dat 15 august 2008 ... (vezi toată discuția)
Plata concediu odihna argava argava CRACIUN FERICIT!!!! Daca anul acesta am fost in concediu medical din februarie si pana in decembrie fara sa-mi efectuez concediul de odihna firma este ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna redus functie de zile concediu medicale crai crai Perioada de concediu medical reprezinta timp nelucrat si reduce concediul de odihna proportional ? (vezi toată discuția)