Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... co este afectat de concediile medicale?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

co este afectat de concediile medicale?

Concediul de odihna anual, poate fi afectat in vreun fel de catre zilele de concediu medical
sau a concediilor fara plata? acumulate in perioada acelui an calendaristic?numarul zilelor de co , se modifica?
da. Concediul medical influienteaza concediul de odihna.Se diminueaza CO ca si perioada de zile .
hmmdaa multumesc, vedeti in multe srl nu se iau in considerare aceste reguli
Codul Muncii
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic
tocmai citeam in LEGEA nr. 19 din 17 martie 2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
cu modificările şi completările ulterioare până la 01 februarie 2008:
ART. 107
(1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţii pentru incapacitate temporară de muncă, conform prevederilor art. 101, concediile fiind întrerupte, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
eu inteleg ca nu se diminueaza co datorita cm
Numai concediile fara plata afecteaza concediul de odihna, concediile medicale nu afecteaza concediul de odihna.