avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

"Pentru a benefcia de somaj trebuie ca :
1. raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile salariatului.
2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Trebuie sa aveti grija ca la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

Cererea se depune in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca pentru a putea beneficia de plata indemnizatiei de la aceasta data.
In caz contrar, indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii."

Nu prea inteleg acest context! Ma puteti ajuta?
Daca a beneficiat de indemnizatie de somaj de la sfarsitul anului trecut, asta nu inseamna intrerupere...?
Nu ar trebui sa intruneasca iar 12 luni de activitate in munca pt a beneficia de o noua indemnizatie?

Multumesc!


Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? maryang maryang Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj cristofer cristofer daca am muncit la o firma 6 luni iar dupa aceasta perioada firma a facut restructurari si am fost destituit ma intereseaza daca primesc somaj in aceasta ... (vezi toată discuția)
Daca demisionez mai beneficiez de somaj? mada_lore mada_lore am o intrebare daca astazi imi dau demisia de la o firma si tot astazi ma angajez la o alta firma , iar pe viitor cea din urma firma intra in faliment mai ... (vezi toată discuția)