Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi banesti pentru mamele care au nascut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi banesti pentru mamele care au nascut

Buna ziua! Care sunt drepturile banesti de care beneficiaza o femeie care a nascut, fiind angajata intr-o unitate de stat (spital), in afara de indemnizatia de crestere copil?
Pai dupa ce nasteti, vi se da de la primarie, o suma de bani, ceva peste 100 ron, parca, apoi, la solicitarea dv alocatie de stat de 200 lei, pana la implinirea varstei de 2 ani.Si atat.
Am inteles de la o doamna care a nascut anul trecut ca unitatea angajatoare ar trebui sa plateasca o suma (ceva de genul unui salariu) la nastere... Exista vreun articol de lege in care sa scrie despre asa ceva?
Nu exista o asemenea lege, depinde de fiecare angajator, poate sunt angajatori care ofera astfel de prime.
Exista art 51 c) Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010:

"un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;"
Numai ca acest contract si-a incetat valabilitatea, iar cel ptr 2011-2014 inca nu a fost inregistrat.
Dorina Tarcea, Consultant resurse umane
CCMN 2007-2010, art.51
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;