avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COR 413101
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COR 413101

Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste incadrarea ca gestionar - de depozit materiale.
Omul are o varsta - si "pe vremea lui" nu era musai sa ai mai mult de 8 clase.
In 2007 a fost incadrat ca gestionar - cu acordul ITM, desigur.
Acum, cu toate schimbarile ( inclusiv intocmirea unui dosar personal ), verificand fiecare salariat am constatat ca respectivul salariat - incatrat ca gestionar - are la dosar o diploma de absolvire a scolii generale !!
Daca omul i-mi va spune ca alte studii nu mai are, cum ramane cu incadrarea lui ?
MULTUMESC ANTICIPAT !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:08, 22 Martie 2011
Potrivit art.3 alin.1 din Legea nr.22/1969, poate fi gestionar cel care a împlinit vîrsta de 21 ani, a absolvit şcoala generală sau o şcoală echivalentă şi are cunoştinţele necesare pentru a îndeplini această funcţie.
Asadar, poate fi gestionar si daca are scoala generala.
Multumesc ! Nu stiam daca legea din 1969 a fost sau nu abrogata !
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Multumesc ! Nu stiam daca legea din 1969 a fost sau nu abrogata !


Este inca in vigoare ...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare angajare Mass28 Mass28 Buna ziua, pentru postul de gestionar depozit se poate angaja cu 10 clase ? Dar pentru postul de lucrator comercial ? (vezi toată discuția)
Angajare CTL CTL Buna seara ,va rog sa-mi spuneti si mie daca cineva care a absolvit scoala profesionala poate fi angajat ca gestionar,daca in trecut a mai lucrat pe aceasta ... (vezi toată discuția)