Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COR 413101
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COR 413101

Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste incadrarea ca gestionar - de depozit materiale.
Omul are o varsta - si "pe vremea lui" nu era musai sa ai mai mult de 8 clase.
In 2007 a fost incadrat ca gestionar - cu acordul ITM, desigur.
Acum, cu toate schimbarile ( inclusiv intocmirea unui dosar personal ), verificand fiecare salariat am constatat ca respectivul salariat - incatrat ca gestionar - are la dosar o diploma de absolvire a scolii generale !!
Daca omul i-mi va spune ca alte studii nu mai are, cum ramane cu incadrarea lui ?
MULTUMESC ANTICIPAT !
Potrivit art.3 alin.1 din Legea nr.22/1969, poate fi gestionar cel care a împlinit vîrsta de 21 ani, a absolvit şcoala generală sau o şcoală echivalentă şi are cunoştinţele necesare pentru a îndeplini această funcţie.
Asadar, poate fi gestionar si daca are scoala generala.
Multumesc ! Nu stiam daca legea din 1969 a fost sau nu abrogata !
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Multumesc ! Nu stiam daca legea din 1969 a fost sau nu abrogata !

Este inca in vigoare ...:)