Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot beneficia de somaj?

sunt angajat al unei firme de constructi si din decembrie nu mai se lucreaza din conditide sezon de iarna si au trecut 2 luni si patronulnu are de munca pe perioada rece nu ne da in somaj si nici alte beneficii nu luam suntem in concediu fara plata cei de facut nea zis de la personal ca nu ne da somaj noi am cerut dar nu ni sa da cei de facut suntem angajati de 4 ani si avem dreptul la somaj dar nu ni se da cum se poate rezolva ,,,,,,,,,,,,,,va multumesc
Buna ziua !
Concediu fara plata se acorda la cererea dvs. , ati facut si semnat vreo astfel de cerere ? Pt a beneficia de somaj trebuie sa inceteze CIM din motive neimputabile dvs. si sa aveti stagiul minim de cotizare de cel putin 12 luni in ultimele 24 luni .