Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot sa fac indreptare de eroare materialã?????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot sa fac indreptare de eroare materialã?????

Am intordus actiune de divort in mai 2006 si in timpul acesta prin ordonantă presedintială am solicitat acordarea pensiei de intretinere in cuantum de 25% din veniturile paratului pana la ramanerea definitiva a sentintei de divort. Ordonnanta presedintiala mi-a fost admisa, dar in sentinta de divort mi-a fost diminuata pensia de intretinere de la 25% la 20% de la data pronuntarii ( 17.11.2006) si nu de la data ramanerii definitive (ianuarie 2007) asa cum era redactat in dispozitivul ordonantei. Ce sa ma sfatuiti sa fac?! Nu ar fi trebuit ca judecatorul sa aiba in vedere OP si sa dispuna diminuarea pensiei de intretinere dela data ramanerii definitive a hot. de divort? Pot sa solicit instantei lamurirea si completarea hotararii?
Nu puteti face indreptare eroare materiala.Se va respinge.
Declarati apel daca sunteti nemultumita de pensie.Nu are nicio legatura ordonanta prezidentiala cu hotararea de divort.

avocat Claudiu Lascoschi
Din punctul de vedere al duratei, ordonanţa preşedinţială este o hotărâre provizorie, pentru că îşi produce efectele numai până la intervenţia unei alte hotărâri care o poate menţine, modifica sau desfiinţa. Ordonanţele preşedinţiale nu au putere de lucru judecat faţă de procesul de fond.

Exercitati (asa cum s-a mai scris) calea de atac a apelului impotriva hotararii pronuntate de catre instanta de divort.
Multumesc mult pentru ajutor. Toate cele bune va urez...