Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA amenda decl.394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

amenda decl.394

Buna ziua,
As dorii sa stiu cat de intemeiata este amenda de 12.000lei pe care am primit-o in urma unei inspectii fiscale care a trecut pe p-v ca fapta constitue contraventie conf. art.219, alin1,lit.f, OG 92/2003 fapta sanctionata conf. art.219, alin.2, lit.f OG 92/2003.Mentionez ca se refera la decl.394 S2/2008 si S1/2009 care au fost depuse in termen, insa ce este drept fara sa contina niste furnizor/clienti din cauza unor erori umane/tehnice.Acestia erau prinsi atat in jurnalele din luna cat si in deconturile de TVA, numai ca in 394 nu au fost preluati.
1.nu mi se pare deloc justificata amenda intrucat la art. 53 din codul de procedura fiscala se precizeaza:
Contribuabilii sunt obligaţi să furnizeze periodic organelor fiscale informaţii referitoare la activitatea desfăşurată.
fara a face referire la alte aspecte legate de corectitudinea celor declarate.

2. Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei, conform art. 13 din OG nr. 2/2001
Nerespectarea obligaţiei de depunere a D 394 se sancţionează, conform prevederilor Codului de Procedură Fiscală, cu amendă:
- de la 2.000 la 3.500 lei pentru persoane fizice
- de la 12.000 la 14.000 lei pentru persoane juridice.

am gasit ceva poate va linisteste: www.avocatnet.ro/content/for...
doradragan, utilizator