Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declarare 394 cu intarziere
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declarare 394 cu intarziere

Buna ziua,

Cine poate sa-mi spuna ce consecinte are declararea cu intarziere a D394?

Multumesc
Cineva a povestit aici pe forum ca a depus declaratia 394 cu intarziere si aprimit amenda 12 000 lei si plateste jumatate daca plata e facuta in 48 de ore.
Conform art. 53 din Codul de procedura fiscala, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare contribuabilii sunt obligaţi să furnizeze periodic organelor fiscale informaţii referitoare la activitatea desfăşurată prin completarea unei declaraţii pe proprie răspundere. Natura informaţiilor, periodicitatea, precum şi modelul declaraţiilor se aprobă prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

Potrivit art. 219 din Codul de Procedura fiscala, constituie contravenţii nerespectarea obligaţiilor prevăzute la art. 53.

Contravenţia prevăzuta pentru nedepunerea declaratiei 394 se sanctioneaza cu: amendă de la 2.000 lei la 3.500 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 12.000 lei la 14.000 lei, pentru persoanele juridice.

Nerespectarea obligatiei de depunere a declaratiei 394 se sanctioneaza, conform prevederilor Codului de Procedura Fiscala, cu amenda de la 2.000 la 3.500 lei pentru persoane fizice si de la 12.000 la 14.000 lei pentru persoane juridice, conform Ordinului 702 din 14 mai 2007, privind declararea livrarilor si a achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de Procedura Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, art. .219 alin. (1), lit. f), coroborat cu alin. (2), lit. c).