Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinta de divort definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinta de divort definitiva si irevocabila

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti unde vad pe sentinta de divort ca este definitiva si irevocabila?

Va multumesc
Daca v-ati judecat in prima instante si ati primit comunicarea Sentintei si nici una din parti nu face apel in termen de 30 zile Sentinta ramane "definitiva si irevocabila", prin neapelare. Apoi o legalizati ca definitiva si irevocabila la instanta care a pronuntat-o, dupa care o folositi unde aveti nevoie...
Sper sa va satisfaca raspunsul meu...:(
scrie la sfarsit ca in 15 zile se poate face apel sau recurs in fct de unde s-a judecat. dp ce trece termenul respectiv va duceti cu ea la judecatorie si la arhiva va pune o stampila pe care scrie definitiv si irevocabil
Nu vedeti!!!
Trebuie sa va duceti dv la instanta ,cu hot de divort, dupa ce se va implini termenul in care poate fi declarat apelul sau recursul dupa caz , si sa face-ti cerere de legalizare a hotararii cu mentiunea ,,definitiva si irevocabila".
In materie de divort termenul este de 30 zile,,,#-o:O
pe hotarare in recurs dar tebuie sa mergeti cu hotararea sa v-o legalizeze la instanta de fond.