Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pt. casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pt. casa

Anul trecut tatal meu a decedat si am ramas printre altele cu o casa construita de tata, in 1948 si terenul aferent ,primaria nu vrea sa ma puna in posesie si sa-mi dea titlu de p.deoarece in1991 dupa legea18 tata impreuna cu frati lui au facut o cerere comuna pentru retrocedare,iar acu primaria spune ca imi da un titlu cu toate terenurile si casele la toti fratii cu numele tuturor (frati si surori).Mai exista si alta solutiie sa obtin titlu de propietar la casa si teren pe numele tatalui meu?
nu stie nimen?
Ati expus foarte sumar problema. Cine locuieste in casa respectiva? Titlul de proprietate este pe numele tatalui? Si constructia si terenul? Expuneti mai pe larg pentru a primi un raspuns.
nu am titlu ,in casa nu locueste nimeni
Casa e in jud prahova,eu ,fratele si mama locuim fiecare la locuinta lui,ce detalii sa mai scriu?Eu vreau sa stiu daca mai e si alta varianta sa obtin titlu de propietate?Va multumesc.
Daca au facut cerere comuna, titlul va iesi pe numele tuturor care au depus cererea. Este posibil, prin intelegere intre rude, ca dupa emiterea titlului, cand faceti partajul, casa si curtea respectiva sa cada in lotul tatalui dvs, fratii urmand a imparti alte parcele de teren, in valoare echivalenta.