Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CERERE DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CERERE DEMISIE

Buna ziua cum sa procedez ? am savirsit o fapta penala nu mai lucrez la firma de 1 an si 2 luni firma inca nu mi-a desfacut contractul de munca de si acum 1 an mi-am dat demisia la cererea lor.Am contactat firma sa vad ce se intimpla cu contractul meu de munca si ma primit raspunsul ca sint inca angajat la firma dar eu daca sint angajat nu trebuie sa primesc salar? cine ma poate ajuta cum pot cere desfacerea contractului de munca, ce sa scriu in dererea de demisie. va multiumesc tuturor care ma ajuta si mau ajutat pina acum.
D-le, normal dupa lege cererea de demisie motivata se accepta de angajator sau de institutia unde lucreaza demisionarul,,si, dupa 15 zile de preaviz, angajatorul trebuie sa va faca lichidarea si desfacerea contractului de munca.
Nu va desfacut contractul de munca angajatorul, poate pe motivul ca ar avea nevoie de serviiciile D-voastra.
Dar in situatia prezentata de D-voastra, este o incalcare a Codului Muncii si a relatiilor angajat-angajator.
Unde sa mergeti la ITM-Localitatea D-voastra si prezentati in scris situatia, ca sunteti retinut cu contract de munca de Firma X impotriva vointei d-voastra de mai bine de un an, si nu va face lichidarea. Va mai pot spune ca firma avea obligatia pe toata perioada cat sunteti angajat sa va plateasca toate asigurarile sociale (asigurare de sanatate), De ce? Pentru ca figurati ca angajat cu CIM, in Revisalul ITM. Ok? Bafta..:(
aledical a scris:

Buna ziua cum sa procedez ? am savirsit o fapta penala nu mai lucrez la firma de 1 an si 2 luni firma inca nu mi-a desfacut contractul de munca de si acum 1 an mi-am dat demisia la cererea lor.Am contactat firma sa vad ce se intimpla cu contractul meu de munca si ma primit raspunsul ca sint inca angajat la firma dar eu daca sint angajat nu trebuie sa primesc salar? cine ma poate ajuta cum pot cere desfacerea contractului de munca, ce sa scriu in dererea de demisie. va multiumesc tuturor care ma ajuta si mau ajutat pina acum.

Un model de demisie :
Domnule Director,

Subsemnatul Nume Prenume , angajat in functia de………… in cadrul societatii XYZ s.r.l, prin prezenta va aduc la cunostinta ca doresc incetarea contractului meu de munca, nr………….din .............., prin demisie, in baza art. 79 din Codul muncii - Legea 53/2003 modificata si completata, incepand cu data de ......

Va multumesc!

Data: