Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LITIGIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LITIGIU

Am o problema foarte mare va rog sa ma ajutati;Am un litigiu cu firma care este cercetat acum de politie pentru o fapta de delapidare. De 1 an nu mai lucrez la firma si acum pina la solutionarea cazului doresc sa ma angajez la o firma dar am aflat ca firma la care am lucrat nu mi-a desfacut contractul de munca se poate asa ceva?firma are dreptul sa imi blocheze contractul de munca?
daca nu mi sa desfacut contractul de munca de 1 an firma nu ar trebuii sa ma plateasca? unde pot afla de contractul de munca la itm?
Depuneti o sesizare la ITM, in acest caz.
Incetarea c.i.m. are loc : de drept, cu acordul partilor sau la initiativa uneia dintre parti.
Dvs cum ati plecat din firma?
Am fost dat afara si obligat sa imi scriu demisia.
Daca v-ati dat demisia , atunci trebuia sa va emita o decizie de incetare a c.i.m. ... mergeti la ITM si luati legatura cu inspectorul la care este arondat fostul dvs angajator si vedeti care este situatia dvs.
VA MULTIUMESC