Forum Discuţii juridice Executare silită datorii...si iar datorii
Discuție deschisă în Executare silită

datorii...si iar datorii

buna seara..am si eu o nelamurire.am imprumutat unei persoane o suma de bani si am facut un contract la notar pe care scrie ca in caz ca nu primesc banii pana la data stabilita contractul reprezinta titlu de executare silita.asta inseamna ca pot apela direct la un executor?si cam cat timp ar dura toata procedura...dar sper sa nu ajung pana acolo.va multumesc si astept un raspuns:(
chiar daca aveti semnat un contract in forma autentica, acest lucru nu inseamna ca este un titlu executoriu. pentru a il putea pune in executare, trebuie data in judecata partea care nu si-a indeplinit obligatiile contractuale.
va multumesc.dar cam cat timp ar putea dura toata aceasta procedura?
depinde de instanta de judecata. va trebui intai sa chemati cocontractantul la conciliere.
am inteles.dar as vrea sa stiu aproximativ cat poate dura..un termen minim.si daca`pot cere sa plateasca datornicul si cheltuielile de judecata
Contractul de imprumut, autentificat la notar, este titlu executoriu. Nu trebuie sa faceti nicio actiune in Instanta ci doar cerere de executare catre executor.
cat dureaza? ... depinde de executor si de ce bunuri va executa. Minim 4-6 luni