Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut

va rug sa m-a ajutati.am imprumutat in2004 o persoana cu suma de 400mil lei vechi.pt.un an contract legalizat de notar,fara garantie,timpul a expirat,persoana refuza sa-mi dea banii,mai nou cu amenintari,cum k nu -i da cum k n-m ce sa-i fac etc.va rog spuneti-mi care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez,daca o sa-l dau in judecata,care sunt costurile si durata procesului,si daca am sanse sa-mi recuperez banii.multumesc
anisiaileana, utilizator
Ati asteptat cam prea mult timp, daca scadenta era in anul 2005, atunci pina in 2008 aveati posibilitatea sa-l dati in judecata, sa obtineti un titlu executor pe care apoi sa-l executati silit. La aceasta data dreptul la actiune s-a prescris, ca urmare, legal nu mai aveti ce face ( de aceea si atitutinea datornicului...)
in legatura cu imprumutul vreau sa rectific:imprumutul a fost facut in 26iul2005 si scadenta in 26iul2007.in cazul acesta se mai poate face ceva?
anisiaileana, utilizator
Puteti sa-l actionati in instanta, intrucat acest drept se prescrie in termen de 3 ani de la data scadenta, respectiv 26 iulie 2010.
E scadent in 2007 ?Atunci termenul de prescriptie nu s-a scurs , daca intr-adevar aceasta e realitatea....
(e incident termenul general de prescriptie de 3 ani )
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Da, se pare ca operat termenul de prescriptie extinctiva.
S-a terminat se pare cu posibilitatea de a mai putea obtine o hotarare judecatoreasca.

avocat Claudiu Lascoschi