Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caz special
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caz special

O batrana cu pierderi de memorie sta in casa ei singura, iar o persoana care are grija de ea din cand in cand a luat banii batranei 7000 ron cu acordul acestuia, motivul fiind siguranta. Intre timp aceasta persoana este invitata la politie ca a furat banii.
Banii exista la persoana. Va rog sa-mi transmiteti cum sa procedeze persoana ca sa nu fie declarat un furt, fiindca intelegerea intre ei este numai verbala si batrana acuma nu recunoaste aceasta intelegere.
Multumesc
martori nu au fost cand doamna in varsta i-a dat suma celeilalte doamne sa o pastreze?
nu au fost.
cum dovedeste batrana ca a avut acei bani ?
cum dovedeste si ca au fost furati ?
sa-i dea banii inapoi insa cred ca mai bine e sa o faca cu martori si sa specifice in acel moment ca nu a sustras banii ci baba i-a zis sa-i ia.
banuiesc ca daca da inapoi banii batranei nu o sa mai aiba pretentii.
da,dar este chemat la politie in ziua de miercuri fiindca vecinii babei au depus plangere
pai vecinii ce treaba aveau?
sa mearga sa se inteleaga cu baba.