Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACTE NECESARE ANEXA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACTE NECESARE ANEXA

Am cumparat in 1978 o casa si terenul aferent ei ~ 570m2. In spatele casei era o anexa (magazie folosita iarna ca afumatoare pentru carne iar vara ca magazie pentru scule) din scandura care nu figura in actele casei sau terenului si nu avea nici autorizatie de constructie. In 1986 magazia a ars partial ne mai putand fi utilizata. Anul urmator 1987 am facut o cerere la primarie pentru repararea ANEXEI. De la "Consiliul Popular" am primit o instiintare prin cere se aducea la cunostinta ca sunt de acord sa execut lucrari de inlocuire partiala a "cadrului din bile rasinoase si a cherestelei" dar cu conditia sa se respecte locatia si nu se admitea fundatii sau elevatii.
Eu am facut anexa putin mai mare decat pe cea veche (o incapere pentru porc, o incapere pentru pasari si vaca,o magazie, deasupra un pod pentru fan) din ramasite de caramida si acoperita cu carton (cu acordul verbal al primarului de atunci), totul avand o suprafata (la sol) de 27m2 (9mL /3ml).
Acum nu mai am animale, iar la anexa s-au crapat peretii (nu rau) in urma unei alunecari de teren.

Ce acte sunt necesare daca doresc sa o renovez (din caramida si lemn) si sa o transform intr-un garaj si o bucatarie de vara plus un pod? (autorizatie de constructie, proiect, alte acte ca pentru o locuinta) Mentionez ca doresc sa trag gaze si apa pentru la bucatarie.

Acea instiintare de "inlocuire" este singurul act care il am asupra anexei. Nu se spune nimic de suprafata sau destinatia acestei anexe.
mbm76, utilizator
cel mai sigur raspuns il gasiti la primarie