avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare

As vrea sa stiu daca m-a jignit cineva pe internet,cineva caruia i-am vandut niste sandale care apoi s-au rupt fara voia mea bineinteles apoi am fost blestemata si facuta hoata,nebuna si analfabeta ce pot face?apoi raspunzand jignirilor tot acea persoana a spus ca depune plangere la politie ca am jignit-o desi eu am fost facuta hoata.precizez ca nu ne cunoaste,avem doar adrese de email.Mi s-a spus ca voi fi apoi inchisa ca am jignit dar eu care am fost jinita ce pot face?sa merg si eu la politie si sa depun plangere impotriva cui?acea persoana m-a amenintat ca depune plangere.poate si impotriva cui daca nu ma stie?cum e cu injuraturile pe internet,e vreu lege?
Cel mai recent răspuns: dannyy26 , utilizator 07:55, 6 Aprilie 2011
Sfatul meu este sa intrerupeti aceasta legatura pe internet cu persoana care v-a adresat jigniri.Parerea mea, din ce in ce mai consolidata, este ca oamenii nu ar trebui sa se jigneasca sau sa se certe pe internet.Este o stupizenie sa facem asa ceva.In plus, la aceasta ora , insulta si calomnia sunt dezincriminate.Asa incat , oricat veti considera ca trebuie sa va mai jigniti, nu veti face decat sa va suparati inutil.
eu zic ca sunt chestii de gradinita....mai bine va vedeti de treburile fiecaruia:)...o sa va torturati...o sa va dea la gazete...sa va puna la colt pe coji de nuca ....cam atat se poate face de ambele parti....si se face cu schimbul...o saptamana dvs, urmatoarea, cealalta persoana...."pana ce dorinta-i gata"
Scuze....m-am abatut putin de la subiect....
Eu am incetat dar eram curioasa daca persoana poate sa mearga chiar la politie si daca e vreo lege sa ma inchida asa cum zice ca depune plangere.sunt luate in considerare in instanta jignirile pe internet?si impotriva cui a spus ca depune plangere?chiar ma poate gasi?sau eu pe ea?
Nu dati atentie unor astfel de discutii si mai ales,nu va lasati provocata pentru ca ,din nefericire,totul se transforma intr-o "mahala",intr-o"balacareala" ieftina..
Nu cred sa se mai intample ceva,daca nu mai dati importanta respectivelor mesaje.
Pentru orice eventualitate salvati-le in memorie,desi nu cred ca va fi cazul
Daca ati vindut sandalele persoanei respective cum nu o cunoasteti?Probabil ca nu ati vazut-o pe respectiva persoana vinzarea fiind facuta tot prin intermediul internetului,si totusi aveti o adresa la care ati livrat respectivele sandale,deci o cunoasteti.Reclamatia la politie poate fi facuta ,dar cu ce va alegeti in afara de a bate drumurile la politie ?Cred ca mai bine ii dati ignore si astfel rezolvati problema.... cu un sngur clik.

Alte discuții în legătură

Cum pot actiona pe cineva in instanta pentru jignire... Florin ng Florin ng daca ma puteti ajuta cu un sfat - lucrez la posta iar in ultima perioada am avut probleme cu un individ care afirma dupa ce a luat banii pe luna iulie 2010 , ... (vezi toată discuția)
Plangere pentru jigniri si amenintari ContSters81546 ContSters81546 As dori sa stiu daca si unde pot depune o plangere impotriva amantei sotului (in prezent fost sot), am converastii salvate in e-mail in care aceasta m-a ... (vezi toată discuția)
Amenda + actiune in instanță? Narcisa_ Narcisa_ O persoana a fost jignita, injurata, i s-a vorbit urat fara nici un motiv. Persoana jignita a facut reclamatie la politie, iar politia a aplicat amenda pentru ... (vezi toată discuția)